Fast delivery within 72 Hours
Wago 235-726/331-000
PCB terminal block, 235 Series, with 7.5 mm pin spacingQuick and easy connections are guaranteed with this PCB terminal block (item number 235-726/331-000). It is ideal for custom installations with d…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
PCB terminal block, 235 Series, with 7.5 mm pin spacingQuick and easy connections are guaranteed with this PCB terminal block (item number 235-726/331-000). It is ideal for custom installations with different mounting types. Rated current and voltage are important parameters when choosing a PCB terminal block, as they indicate possible applications and uses. This product has a rated voltage of 630 V and a rated current of 10 A. Ensure that the strip lengths are between 9 mm and 10 mm when connecting conductors to this PCB terminal block. Featuring one conductor terminal along with PUSH WIRE®, this product outperforms the competition. Our PUSH WIRE® connection uses the stiffness of the conductor to overcome the clamping spring’s contact force, allowing faster and easier conductor clamping. Dimensions: 9 x 19.1 x 12.5 mm (width x height x depth). This PCB terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 0.2 mm² to 0.75 mm². It has one level. You can connect a single potential / one pole using the two clamping points. The contacts are made of electrolytic copper (ECu), the orange housing is made of polyamide (PA66) for insulation, and the clamping spring is made of chrome-nickel spring steel (CrNi). The contact surface is coated with tin. A push-button is used to operate this PCB terminal block. THT is used to solder the PCB terminal block. The conductor is designed to be inserted at an angle of 0°.. The solder pins, which are 0.8 x 0.4 mm in cross-section and 3.6 mm long, are laid out within the terminal block (in-line). There are two solder pins per potential.
Specification
Notes
| Variants: | Other colors, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 400 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 6 kV |
| Rated voltage (III/2) | 630 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 6 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 1000 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 6 kV |
| Rated current | 10 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 400 V / 630 V / 1000 V |
| Rated impulse withstand voltage | 6 kV / 6 kV / 6 kV |
| Rated current | 10 A / 10 A / 10 A |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 10 A |
| Rated voltage UL (Use Group D) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group D) | 10 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V / 300 V |
| Rated current | 10 A / 10 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Approvals per | CSA |
|---|---|
| Rated voltage CSA (Use Group B) | 300 V |
| Rated current CSA (Use Group B) | 10 A |
| Approvals per | CSA / CSA / CSA |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V |
| Rated current | 10 A |
Connection data
| Clamping units | 2 |
|---|---|
| Total number of potentials | 1 |
| Number of connection types | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | PUSH WIRE® |
|---|---|
| Actuation type | Push-button |
| Solid conductor | 0.2 … 0.75 mm² / 24 … 18 AWG |
| Strip length | 9 … 10 mm / 0.35 … 0.39 inches |
| Conductor connection direction to PCB | 0 ° |
| Pole number | 1 |
Physical data
| Pin spacing | 7.5/7.62 mm / 0.295/0.3 inches |
|---|---|
| Width | 9 mm / 0.354 inches |
| Height | 19.1 mm / 0.752 inches |
| Height from the surface | 15.5 mm / 0.61 inches |
| Depth | 12.5 mm / 0.492 inches |
| Solder pin length | 3.6 mm |
| Solder pin dimensions | 0.8 x 0.4 mm |
| Drilled hole diameter with tolerance | 1 (+0.1) mm |
PCB contact
| PCB contact | THT |
|---|---|
| Solder pin arrangement | within the terminal block (in-line) |
| Number of solder pins per potential | 2 |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | orange |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.02 MJ |
| Weight | 1 g |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +105 °C |
|---|
Commercial data
| Product Group | 4 (Printed Circuit Connectors) |
|---|---|
| PU (SPU) | 600 (100) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | CN |
| GTIN | 4044918832106 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-04-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-04-01 |
| ETIM 9.0 | EC002643 |
| ETIM 10.0 | EC002643 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.