Fast delivery within 72 Hours
Wago 235-502/331-000
PCB terminal block, 235 Series, with 7.5 mm pin spacingConnecting conductors is quick and easy with this PCB terminal block (item number 235-502/331-000). It is a universal connector that can be used…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
PCB terminal block, 235 Series, with 7.5 mm pin spacingConnecting conductors is quick and easy with this PCB terminal block (item number 235-502/331-000). It is a universal connector that can be used practically anywhere, e.g., as a pluggable PCB connector, panel feedthrough header, connector for rail-mount terminal blocks, or a floating connector for different mounting methods. Our PCB terminal block is rated for 630 V and is designed to handle a rated current of up to 17.5 A. It can therefore be used in high-load applications. Conductors should only be connected to this PCB terminal block if their strip length is between 9 mm and 10 mm. This product features one conductor terminal and utilizes Push-in CAGE CLAMP®. Push-in CAGE CLAMP® connection technology is ideal for connecting all conductor types. Solid and fine-stranded conductors with ferrules can be pushed in without the need for tools—all thanks to its pluggable design. The item’s dimensions are 16.5 x 19.1 x 12.5 mm (width x height x depth). Depending on the type of conductor, this PCB terminal block is designed for conductor cross sections ranging from 0.2 mm² to 1.5 mm². It has one level. You can connect two potentials / two poles using the two clamping points. The clamping spring is made of chrome-nickel spring steel (CrNi), the gray housing is made of polyamide (PA66) for insulation, and the contacts are made of electrolytic copper (ECu). Tin is used for coating the contact surfaces. This PCB terminal block is operated with a push-button. The PCB terminal block is designed for THT soldering. The conductor is designed to be inserted into the board at a 0° angle.. The solder pins, which are 0.4 x 0.8 mm in cross-section and 3.6 mm long, are arranged over the entire terminal strip (in-line). There are two solder pins per potential.
Specification
Notes
| Variants: | Other pole numbers, Other colors, Mixed-color PCB connector strips, Direct marking, Versions for Ex i, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 400 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 6 kV |
| Rated voltage (III/2) | 630 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 6 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 1000 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 6 kV |
| Rated current | 17.5 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 400 V / 630 V / 1000 V |
| Rated impulse withstand voltage | 6 kV / 6 kV / 6 kV |
| Rated current | 17.5 A / 17.5 A / 17.5 A |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 10 A |
| Rated voltage UL (Use Group D) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group D) | 10 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V / 300 V |
| Rated current | 10 A / 10 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Approvals per | CSA |
|---|---|
| Rated voltage CSA (Use Group B) | 300 V |
| Rated current CSA (Use Group B) | 15 A |
| Approvals per | CSA / CSA / CSA |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V |
| Rated current | 15 A |
Connection data
| Clamping units | 2 |
|---|---|
| Total number of potentials | 2 |
| Number of connection types | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Push-button |
| Solid conductor | 0.2 … 1.5 mm² / 20 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.75 … 1.5 mm² / 20 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.25 … 1 mm² |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.25 … 1 mm² |
| Note (conductor cross-section) | Fine-stranded conductor 0.25 … 0.5 mm² (I max. 2 A)Fine-stranded conductor 0.75 … 1.5 mm² (I max. 6 A) |
| Strip length | 9 … 10 mm / 0.35 … 0.39 inches |
| Conductor connection direction to PCB | 0 ° |
| Pole number | 2 |
Physical data
| Pin spacing | 7.5/7.62 mm / 0.295/0.3 inches |
|---|---|
| Width | 16.5 mm / 0.65 inches |
| Height | 19.1 mm / 0.752 inches |
| Height from the surface | 15.5 mm / 0.61 inches |
| Depth | 12.5 mm / 0.492 inches |
| Solder pin length | 3.6 mm |
| Solder pin dimensions | 0.4 x 0.8 mm |
| Drilled hole diameter with tolerance | 1 (+0.1) mm |
PCB contact
| PCB contact | THT |
|---|---|
| Solder pin arrangement | over the entire terminal strip (in-line) |
| Number of solder pins per potential | 2 |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.042 MJ |
| Weight | 2 g |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +105 °C |
|---|
Commercial data
| Product Group | 4 (Printed Circuit Connectors) |
|---|---|
| PU (SPU) | 280 (70) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | CN |
| GTIN | 4044918830584 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-04-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-04-01 |
| ETIM 9.0 | EC002643 |
| ETIM 10.0 | EC002643 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.