Fast delivery within 72 Hours
Wago 235-460/331-000
PCB terminal block, 235 Series, with 5 mm pin spacingConnecting conductors is quick and easy with this PCB terminal block (item number 235-460/331-000). It offers the flexibility needed for different…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
PCB terminal block, 235 Series, with 5 mm pin spacingConnecting conductors is quick and easy with this PCB terminal block (item number 235-460/331-000). It offers the flexibility needed for different mounting types. Rated current and voltage are key factors to consider when selecting a PCB terminal block, as they determine the product’s suitability for different applications. This product has a rated voltage of 320 V and a rated current of 10 A. Ensure that the strip lengths are between 9 mm and 10 mm when connecting conductors to this PCB terminal block. Featuring one conductor terminal along with PUSH WIRE®, this product delivers reliable performance. Our PUSH WIRE® connection is the simple and reliable method for connecting solid conductors. Dimensions: 51.5 x 19.1 x 12.5 mm (width x height x depth). Depending on the type of conductor, this PCB terminal block is designed for conductor cross sections ranging from 0.2 mm² to 0.75 mm². It comes with one level and ten clamping points for connecting ten potentials / 10 poles. The clamping spring is made of chrome-nickel spring steel (CrNi), the contacts are made of electrolytic copper (ECu), and the gray housing is made of polyamide (PA66) for insulation. The contact surface is coated with tin. A push-button is used to operate this PCB terminal block. The PCB terminal block is designed for THT soldering. The conductor is designed to be inserted into the board at a 0° angle.. The solder pins, which are 0.8 x 0.4 mm in cross-section and 3.6 mm long, are arranged over the entire terminal strip (in-line). There are two solder pins per potential.
Specification
Notes
| Variants: | Other pole numbers, Other colors, Terminal strips with 7.5/7.62 mm and 10/10.16 mm pin spacing, Mixed-color PCB connector strips, Direct marking, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 4 kV |
| Rated voltage (III/2) | 320 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 4 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 630 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 4 kV |
| Rated current | 10 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 250 V / 320 V / 630 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV / 4 kV / 4 kV |
| Rated current | 10 A / 10 A / 10 A |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 10 A |
| Rated voltage UL (Use Group D) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group D) | 10 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V / 300 V |
| Rated current | 10 A / 10 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Approvals per | CSA |
|---|---|
| Rated voltage CSA (Use Group B) | 300 V |
| Rated current CSA (Use Group B) | 10 A |
| Approvals per | CSA / CSA / CSA |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V |
| Rated current | 10 A |
Connection data
| Clamping units | 10 |
|---|---|
| Total number of potentials | 10 |
| Number of connection types | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | PUSH WIRE® |
|---|---|
| Actuation type | Push-button |
| Solid conductor | 0.2 … 0.75 mm² / 24 … 18 AWG |
| Strip length | 9 … 10 mm / 0.35 … 0.39 inches |
| Conductor connection direction to PCB | 0 ° |
| Pole number | 10 |
Physical data
| Pin spacing | 5/5.08 mm / 0.197/0.2 inches |
|---|---|
| Width | 51.5 mm / 2.028 inches |
| Height | 19.1 mm / 0.752 inches |
| Height from the surface | 15.5 mm / 0.61 inches |
| Depth | 12.5 mm / 0.492 inches |
| Solder pin length | 3.6 mm |
| Solder pin dimensions | 0.8 x 0.4 mm |
| Drilled hole diameter with tolerance | 1 (+0.1) mm |
PCB contact
| PCB contact | THT |
|---|---|
| Solder pin arrangement | over the entire terminal strip (in-line) |
| Number of solder pins per potential | 2 |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.144 MJ |
| Weight | 7.7 g |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +105 °C |
|---|
Commercial data
| Product Group | 4 (Printed Circuit Connectors) |
|---|---|
| PU (SPU) | 80 (20) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | CN |
| GTIN | 4044918656313 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-04-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-04-01 |
| ETIM 9.0 | EC002643 |
| ETIM 10.0 | EC002643 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.