Fast delivery within 72 Hours
Wago 235-405
PCB terminal block, 235 Series, with 5 mm pin spacingQuick and easy connections are guaranteed with this PCB terminal block (item number 235-405). You can rely on proven safety with these PCB terminal…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
PCB terminal block, 235 Series, with 5 mm pin spacingQuick and easy connections are guaranteed with this PCB terminal block (item number 235-405). You can rely on proven safety with these PCB terminal blocks, perfect for a wide range of applications when designing your devices. Strip lengths must be between 9 and 10 mm when connecting conductors to this PCB terminal block. This product features one conductor terminal and utilizes PUSH WIRE®. Our PUSH WIRE® connection offers a quick and simple solution for connecting solid conductors. The dimensions are (26.5 x 12.8 x 12.5) mm (width x height x depth). Depending on the type of conductor, this PCB terminal block is designed for conductor cross sections ranging from 0.5 mm² to 2.5 mm².The contact surface is coated with tin. An operating tool is used to operate this PCB terminal block. THT is used to assemble the PCB terminal block. Insert the conductor at an angle of 0°..
Specification
Notes
| Variants: | Other pole numbers, Other colors, Terminal strips with 7.5/7.62 mm and 10/10.16 mm pin spacing, Mixed-color PCB connector strips, Direct marking, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 4 kV |
| Rated voltage (III/2) | 320 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 4 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 630 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 4 kV |
| Rated current | 24 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 250 V / 320 V / 630 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV / 4 kV / 4 kV |
| Rated current | 24 A / 24 A / 24 A |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 10 A |
| Rated voltage UL (Use Group D) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group D) | 10 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V / 300 V |
| Rated current | 10 A / 10 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Rated voltage CSA (Use Group B) | 300 V |
|---|---|
| Rated current CSA (Use Group B) | 15 A |
Connection data
| Clamping units | 5 |
|---|---|
| Total number of potentials | 5 |
| Number of connection types | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | PUSH WIRE® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Solid conductor | 0.5 … 2.5 mm² / 20 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.25 … 1.5 mm² |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.25 … 1.5 mm² |
| Strip length | 9 … 10 mm / 0.35 … 0.39 inches |
| Conductor connection direction to PCB | 0 ° |
| Pole number | 5 |
Physical data
| Pin spacing | 5/5.08 mm / 0.197/0.2 inches |
|---|---|
| Width | 26.5 mm / 1.043 inches |
| Height | 12.8 mm / 0.504 inches |
| Height from the surface | 9.2 mm / 0.362 inches |
| Depth | 12.5 mm / 0.492 inches |
| Solder pin length | 3.6 mm |
| Solder pin dimensions | 0.8 x 0.4 mm |
| Drilled hole diameter with tolerance | 1 (+0.1) mm |
PCB contact
| PCB contact | THT |
|---|---|
| Solder pin arrangement | over the entire terminal strip (in-line) |
| Number of solder pins per potential | 2 |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.059 MJ |
| Weight | 3.6 g |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +105 °C |
|---|
Commercial data
| Product Group | 4 (Printed Circuit Connectors) |
|---|---|
| PU (SPU) | 180 (45) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | CN |
| GTIN | 4044918654586 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-04-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-04-01 |
| ETIM 9.0 | EC002643 |
| ETIM 10.0 | EC002643 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.