Fast delivery within 72 Hours
Wago 235-404/000-006
PCB terminal block, 235 Series, 0 °conductor entry to boardEasily, quickly and safely connect conductors with this PCB terminal block (item number 235-404/000-006). It offers the flexibility needed fo…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
PCB terminal block, 235 Series, 0 °conductor entry to boardEasily, quickly and safely connect conductors with this PCB terminal block (item number 235-404/000-006). It offers the flexibility needed for different mounting types. This PCB terminal block has a rated voltage of 320 V and can handle currents up to 24 A, making it suitable for high-load applications. Ensure that the strip lengths are between 9 mm and 10 mm when connecting conductors to this PCB terminal block. This product incorporates one conductor terminal and utilizes PUSH WIRE®. Our PUSH WIRE® connection uses the stiffness of the conductor to overcome the clamping spring’s contact force, allowing you to clamp the conductor in place more quickly and easily. The dimensions are 21.5 x 12.8 x 12.5 mm (width x height x depth). This PCB terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 0.5 mm² to 2.5 mm². Up to four potentials / four poles can be connected to this terminal strip using four clamping points on one level. The clamping spring is made of chrome-nickel spring steel (CrNi), the blue housing is made of polyamide (PA66) for insulation, and the contacts are made of electrolytic copper (ECu). Tin is used for coating the contact surfaces. An operating tool is used to operate this PCB terminal block. THT is used to assemble the PCB terminal block. Insert the conductor into the board at an angle of 0°.. The solder pins are organized over the entire terminal strip (in-line) and are 0.8 x 0.4 mm cross-section and 3.6 mm in length. Each potential has two solder pins.
Specification
Notes
| Variants: | Other pole numbers, Other colors, Terminal strips with 7.5/7.62 mm and 10/10.16 mm pin spacing, Mixed-color PCB connector strips, Direct marking, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 4 kV |
| Rated voltage (III/2) | 320 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 4 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 630 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 4 kV |
| Rated current | 24 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 250 V / 320 V / 630 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV / 4 kV / 4 kV |
| Rated current | 24 A / 24 A / 24 A |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 10 A |
| Rated voltage UL (Use Group D) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group D) | 10 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V / 300 V |
| Rated current | 10 A / 10 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Rated voltage CSA (Use Group B) | 300 V |
|---|---|
| Rated current CSA (Use Group B) | 15 A |
Connection data
| Clamping units | 4 |
|---|---|
| Total number of potentials | 4 |
| Number of connection types | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | PUSH WIRE® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Solid conductor | 0.5 … 2.5 mm² / 20 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.25 … 1.5 mm² |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.25 … 1.5 mm² |
| Strip length | 9 … 10 mm / 0.35 … 0.39 inches |
| Conductor connection direction to PCB | 0 ° |
| Pole number | 4 |
Physical data
| Pin spacing | 5/5.08 mm / 0.197/0.2 inches |
|---|---|
| Width | 21.5 mm / 0.846 inches |
| Height | 12.8 mm / 0.504 inches |
| Height from the surface | 9.2 mm / 0.362 inches |
| Depth | 12.5 mm / 0.492 inches |
| Solder pin length | 3.6 mm |
| Solder pin dimensions | 0.8 x 0.4 mm |
| Drilled hole diameter with tolerance | 1 (+0.1) mm |
PCB contact
| PCB contact | THT |
|---|---|
| Solder pin arrangement | over the entire terminal strip (in-line) |
| Number of solder pins per potential | 2 |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | blue |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.047 MJ |
| Weight | 2.9 g |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +105 °C |
|---|
Commercial data
| Product Group | 4 (Printed Circuit Connectors) |
|---|---|
| PU (SPU) | 220 (55) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | CN |
| GTIN | 4044918654333 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-04-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-04-01 |
| ETIM 9.0 | EC002643 |
| ETIM 10.0 | EC002643 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.