Fast delivery within 72 Hours
Wago 233-403
PCB terminal block, 233 Series, CAGE CLAMP®Our PCB terminal block (item number 233-403) simplifies electrical installations. It is a universal connector that can be used almost anywhere, for example,…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
PCB terminal block, 233 Series, CAGE CLAMP®Our PCB terminal block (item number 233-403) simplifies electrical installations. It is a universal connector that can be used almost anywhere, for example, as a pluggable PCB connector, panel feedthrough header, connector for rail-mount terminal blocks, or a floating connector for different mounting methods. Our PCB terminal block is rated for 160 V and is designed for use with a rated current of up to 6 A. Ensure that the strip lengths are between 5 mm and 6 mm when connecting conductors to this PCB terminal block. Featuring one conductor terminal along with CAGE CLAMP®, this connector delivers reliable performance. Our celebrated universal connection known as CAGE CLAMP® is the industry standard for connection technology and electrical interconnections. Dimensions: 9.92 x 15.7 x 12.1 mm (width x height x depth). Depending on the conductor type, this PCB terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 0.08 mm² to 0.5 mm². It comes with one level and three clamping points that you can use to connect three potentials / 3 poles. The contacts are made of electrolytic copper (ECu), the clamping spring is made of chrome-nickel spring steel (CrNi), and the orange housing is made of polyamide (PA66) for insulation. Tin is used for coating the contact surfaces. This PCB terminal block is operated with an operating tool. The PCB terminal block is designed for THT soldering. Insert the conductor at an angle of 30°.. The solder pins measure 0.5 x 0.75 mm in cross-section and 4 mm in length and are organized over the entire terminal strip (in-line). There are two solder pins per potential.
Specification
Notes
| Variants: | Other pole numbers, Other colors, Mixed-color PCB connector strips, Direct marking, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 63 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 2.5 kV |
| Rated voltage (III/2) | 160 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 2.5 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 320 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 2.5 kV |
| Rated current | 6 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 63 V / 160 V / 320 V |
| Rated impulse withstand voltage | 2.5 kV / 2.5 kV / 2.5 kV |
| Rated current | 6 A / 6 A / 6 A |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 150 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 4 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 150 V |
| Rated current | 4 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Approvals per | CSA |
|---|---|
| Rated voltage CSA (Use Group B) | 150 V |
| Rated current CSA (Use Group B) | 4 A |
| Approvals per | CSA / CSA / CSA |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 150 V |
| Rated current | 4 A |
Connection data
| Clamping units | 3 |
|---|---|
| Total number of potentials | 3 |
| Number of connection types | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Solid conductor | 0.08 … 0.5 mm² / 28 … 20 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 0.5 mm² / 28 … 20 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.25 mm² |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.25 mm² |
| Note (conductor cross-section) | Terminating 0.75 mm²/18 AWG conductors is possible; however insulation diameter allows only every other clamping unit to be terminated with this conductor size. |
| Strip length | 5 … 6 mm / 0.2 … 0.24 inches |
| Conductor connection direction to PCB | 30 ° |
| Pole number | 3 |
Physical data
| Pin spacing | 2.54 mm / 0.1 inches |
|---|---|
| Width | 9.92 mm / 0.391 inches |
| Height | 15.7 mm / 0.618 inches |
| Height from the surface | 11.7 mm / 0.461 inches |
| Depth | 12.1 mm / 0.476 inches |
| Solder pin length | 4 mm |
| Solder pin dimensions | 0.5 x 0.75 mm |
| Drilled hole diameter with tolerance | 1.1 (+0.1) mm |
PCB contact
| PCB contact | THT |
|---|---|
| Solder pin arrangement | over the entire terminal strip (in-line) |
| Number of solder pins per potential | 2 |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | orange |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.016 MJ |
| Weight | 1.1 g |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +105 °C |
|---|
Commercial data
| Product Group | 4 (Printed Circuit Connectors) |
|---|---|
| PU (SPU) | 500 (125) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | CH |
| GTIN | 4045454049928 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-04-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-04-01 |
| ETIM 9.0 | EC002643 |
| ETIM 10.0 | EC002643 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.