Fast delivery within 72 Hours
Wago 233-212
PCB terminal block, 233 Series, 30 °conductor entry to boardOur PCB terminal block (item number 233-212) makes connecting wires quick and easy. It is perfect for custom installations with different mo…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
PCB terminal block, 233 Series, 30 °conductor entry to boardOur PCB terminal block (item number 233-212) makes connecting wires quick and easy. It is perfect for custom installations with different mounting types. Conductors can only be connected to this PCB terminal block if their strip length is between 5 and 6 mm . Featuring one conductor terminal along with CAGE CLAMP®, this product is highly versatile. Our CAGE CLAMP® connection offers a secure and maintenance-free way to connect all types of conductors. You do not need to prepare the conductor in any way, such as crimping ferrules. The item’s dimensions are (32.3 x 19.5 x 13.9) mm (width x height x depth). Depending on the conductor type, this PCB terminal block is ideal for conductor cross sections ranging from 0.08 mm² to 0.5 mm².Tin is used for coating the contact surfaces. This PCB terminal block is operated with a push-button. The PCB terminal block is designed for THT soldering. Insert the conductor into the board at a 30° angle..
Specification
Notes
| Variants: | Other pole numbers, Other colors, Mixed-color PCB connector strips, Direct marking, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 63 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 2.5 kV |
| Rated voltage (III/2) | 160 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 2.5 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 320 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 2.5 kV |
| Rated current | 6 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 63 V / 160 V / 320 V |
| Rated impulse withstand voltage | 2.5 kV / 2.5 kV / 2.5 kV |
| Rated current | 6 A / 6 A / 6 A |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 150 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 4 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 150 V |
| Rated current | 4 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Approvals per | CSA |
|---|---|
| Rated voltage CSA (Use Group B) | 150 V |
| Rated current CSA (Use Group B) | 4 A |
| Approvals per | CSA / CSA / CSA |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 150 V |
| Rated current | 4 A |
Connection data
| Clamping units | 12 |
|---|---|
| Total number of potentials | 12 |
| Number of connection types | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Push-button |
| Solid conductor | 0.08 … 0.5 mm² / 28 … 20 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 0.5 mm² / 28 … 20 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.25 mm² |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.25 mm² |
| Note (conductor cross-section) | Terminating 0.75 mm²/18 AWG conductors is possible; however insulation diameter allows only every other clamping unit to be terminated with this conductor size. |
| Strip length | 5 … 6 mm / 0.2 … 0.24 inches |
| Conductor connection direction to PCB | 30 ° |
| Pole number | 12 |
Physical data
| Pin spacing | 2.5 mm / 0.098 inches |
|---|---|
| Width | 32.3 mm / 1.272 inches |
| Height | 19.5 mm / 0.768 inches |
| Height from the surface | 15.5 mm / 0.61 inches |
| Depth | 13.9 mm / 0.547 inches |
| Solder pin length | 4 mm |
| Solder pin dimensions | 0.5 x 0.75 mm |
| Drilled hole diameter with tolerance | 1.1 (+0.1) mm |
PCB contact
| PCB contact | THT |
|---|---|
| Solder pin arrangement | over the entire terminal strip (in-line) |
| Number of solder pins per potential | 2 |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.112 MJ |
| Weight | 4.8 g |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +105 °C |
|---|
Commercial data
| Product Group | 4 (Printed Circuit Connectors) |
|---|---|
| PU (SPU) | 140 (35) pcs |
| Packaging type | Box |
| Country of origin | CH |
| GTIN | 4045454049546 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-04-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-04-01 |
| ETIM 9.0 | EC002643 |
| ETIM 10.0 | EC002643 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.