Fast delivery within 72 Hours
Wago 233-106
PCB terminal block, 233 Series, CAGE CLAMP®This PCB terminal block (item number 233-106) is designed to connect conductors quickly and easily. It is a universal connector that can be used almost anywh…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
PCB terminal block, 233 Series, CAGE CLAMP®This PCB terminal block (item number 233-106) is designed to connect conductors quickly and easily. It is a universal connector that can be used almost anywhere, for example, as a pluggable PCB connector, panel feedthrough header, connector for rail-mount terminal blocks, or a floating connector for different mounting methods. This PCB terminal block has a rated voltage of 160 V and can handle currents up to 6 A. Conductors should only be connected to this PCB terminal block if their strip length is between 5 mm and 6 mm. This product incorporates one conductor terminal and utilizes CAGE CLAMP®. Our CAGE CLAMP® connection provides a secure and maintenance-free way to connect all types of conductors. You do not need to prepare the conductor in any way, such as crimping ferrules. The dimensions are 17.3 x 15.7 x 12.1 mm (width x height x depth). Depending on the type of conductor, this PCB terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 0.08 mm² to 0.5 mm². Up to six potentials / six poles can be connected to this terminal strip using six clamping points on one level. The clamping spring is made of chrome-nickel spring steel (CrNi), the contacts are made of electrolytic copper (ECu), and the gray housing is made of polyamide (PA66) for insulation. The contact surface is coated with tin. This PCB terminal block is operated with an operating tool. The PCB terminal block is designed for THT soldering. Insert the conductor at a 30° angle.. The solder pins, which are 0.5 x 0.75 mm in cross-section and 4 mm long, are arranged over the entire terminal strip (in-line). There are two solder pins per potential.
Specification
Notes
| Variants: | Other pole numbers, Other colors, Mixed-color PCB connector strips, Direct marking, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
|---|
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 63 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 2.5 kV |
| Rated voltage (III/2) | 160 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 2.5 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 320 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 2.5 kV |
| Rated current | 6 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 63 V / 160 V / 320 V |
| Rated impulse withstand voltage | 2.5 kV / 2.5 kV / 2.5 kV |
| Rated current | 6 A / 6 A / 6 A |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 150 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 4 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 150 V |
| Rated current | 4 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Approvals per | CSA |
|---|---|
| Rated voltage CSA (Use Group B) | 150 V |
| Rated current CSA (Use Group B) | 4 A |
| Approvals per | CSA / CSA / CSA |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 150 V |
| Rated current | 4 A |
Connection data
| Clamping units | 6 |
|---|---|
| Total number of potentials | 6 |
| Number of connection types | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Solid conductor | 0.08 … 0.5 mm² / 28 … 20 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 0.5 mm² / 28 … 20 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.25 mm² |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.25 mm² |
| Note (conductor cross-section) | Terminating 0.75 mm²/18 AWG conductors is possible; however insulation diameter allows only every other clamping unit to be terminated with this conductor size. |
| Strip length | 5 … 6 mm / 0.2 … 0.24 inches |
| Conductor connection direction to PCB | 30 ° |
| Pole number | 6 |
Physical data
| Pin spacing | 2.5 mm / 0.098 inches |
|---|---|
| Width | 17.3 mm / 0.681 inches |
| Height | 15.7 mm / 0.618 inches |
| Height from the surface | 11.7 mm / 0.461 inches |
| Depth | 12.1 mm / 0.476 inches |
| Solder pin length | 4 mm |
| Solder pin dimensions | 0.5 x 0.75 mm |
| Drilled hole diameter with tolerance | 1.1 (+0.1) mm |
PCB contact
| PCB contact | THT |
|---|---|
| Solder pin arrangement | over the entire terminal strip (in-line) |
| Number of solder pins per potential | 2 |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.028 MJ |
| Weight | 2.1 g |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +105 °C |
|---|
Commercial data
| Product Group | 4 (Printed Circuit Connectors) |
|---|---|
| PU (SPU) | 280 (70) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | CH |
| GTIN | 4045454049188 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-04-01 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-04-01 |
| ETIM 9.0 | EC002643 |
| ETIM 10.0 | EC002643 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.