Fast delivery within 72 Hours
Wago 232-249
Female connector, 232 Series, grayThis female connector (item number 232-249) simplifies electrical installations. The dimensions are (96.5 x 16.6 x 18.25) mm (width x height x depth).Tin is used for…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Female connector, 232 Series, grayThis female connector (item number 232-249) simplifies electrical installations. The dimensions are (96.5 x 16.6 x 18.25) mm (width x height x depth).Tin is used for coating the contact surfaces. THT is used to solder the pcb connector.
Specification
Notes
| Safety Information | The MCS – MULTI CONNECTION SYSTEM includes connectors without breaking capacity in accordance with DIN EN 61984. When used as intended, these connectors must not be connected/disconnected when live or under load.When used as intended, these connectors must not be connected/disconnected when live or under load. The circuit design should ensure header pins, which can be touched, are not live when unmated. |
|---|---|
| Variants: | Other pole numbers, 3.8 mm pin projection for male headers with straight solder pins, Gold-plated or partially gold-plated contact surfaces, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 320 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 4 kV |
| Rated voltage (III/2) | 320 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 4 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 630 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 4 kV |
| Rated current | 12 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 320 V / 320 V / 630 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV / 4 kV / 4 kV |
| Rated current | 12 A / 12 A / 12 A |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 15 A |
| Rated voltage UL (Use Group D) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group D) | 10 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V / 300 V |
| Rated current | 15 A / 10 A |
Electrical data - Ratings per UL 1977
| Rated voltage (UL 1977) | 600 V |
|---|---|
| Rated current UL 1977 | 15 A |
| Approvals per | UL 1977 |
| Rated voltage | 600 V |
| Rated current | 15 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Approvals per | CSA |
|---|---|
| Rated voltage CSA (Use Group B) | 300 V |
| Rated current CSA (Use Group B) | 15 A |
| Rated voltage CSA (Use Group D) | 300 V |
| Rated current CSA (Use Group D) | 10 A |
| Approvals per | CSA / CSA / CSA |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V / 300 V |
| Rated current | 15 A / 10 A |
Connection data
| Total number of potentials | 19 |
|---|---|
| Number of connection types | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Pole number | 19 |
|---|
Physical data
| Pin spacing | 5 mm / 0.197 inches |
|---|---|
| Width | 96.5 mm / 3.799 inches |
| Height | 16.6 mm / 0.654 inches |
| Height from the surface | 11.6 mm / 0.457 inches |
| Depth | 18.25 mm / 0.719 inches |
| Solder pin length | 5 mm |
| Solder pin dimensions | 0.6 x 1 mm |
| Drilled hole diameter with tolerance | 1.3 (+0.1) mm |
Mechanical data
| Variable coding | Yes |
|---|---|
| Anti-rotation protection | Yes |
Plug-in connection
| Contact type (pluggable connector) | Female connector/socket |
|---|---|
| Connector (connection type) | for PCB |
| Mismating protection | No |
| Plugging without loss of pin spacing | No |
| Mating direction to the PCB | 0 ° |
| Locking of plug-in connection | none |
PCB contact
| PCB contact | THT |
|---|---|
| Solder pin arrangement | over the entire female connector (in-line) |
| Number of solder pins per potential | 1 |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Contact material | Copper alloy |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.29 MJ |
| Weight | 17.6 g |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +100 °C |
|---|---|
| Processing temperature | -35 … +60 °C |
Commercial data
| Product Group | 3 (Multi Conn. System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 10 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4044918579377 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-04-02 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-04-02 |
| ETIM 9.0 | EC002637 |
| ETIM 10.0 | EC002637 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 232-249” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.