Fast delivery within 72 Hours
Wago 231-646/109-000
Stiftleiste Serie 231 mit BetätigungswerkzeugBei dieser Stiftleiste mit der Artikelnummer 231-646/109-000 ist eine reibungslose Elektroinstallation der Fokus. Mit unseren Leiterplatten-Steckverbindern…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Stiftleiste Serie 231 mit BetätigungswerkzeugBei dieser Stiftleiste mit der Artikelnummer 231-646/109-000 ist eine reibungslose Elektroinstallation der Fokus. Mit unseren Leiterplatten-Steckverbindern erhalten Sie ein ganzheitliches Steckverbindersystem, das vielseitig eingesetzt werden kann: als Leiterplatten-Steckverbinder, als Durchführungssteckverbinder, als fliegende Steckverbindung für verschiedene Montagearten oder als Steckverbinder auf Reihenklemmen. Für den Leiteranschluss werden bei dieser Stiftleiste Abisolierlängen von 8 bis 9 mm benötigt. Bei diesem Produkt findet die CAGE CLAMP®-Technologie Verwendung. Mit dem CAGE CLAMP® Universalanschluss steht Ihnen eine zuverlässige und wartungsfreie Anschlusstechnik zur Verfügung, um sämtliche Leiterarten mithilfe einer Käfigzugfeder anzuschließen. Es ist keine Vorbehandlung der Leiter notwendig, beispielsweise durch das Aufcrimpen von Aderendhülsen. Die Abmessungen sind in Breite x Höhe x Tiefe (91,18 x 14,3 x 27,5) mm. Diese Stiftleiste ist in Abhängigkeit von der Leiterart für Leiterquerschnitte von 0,08 mm² bis 2,5 mm² geeignet.Keine Vorbehandlung der Leiter mit dem CAGE CLAMP®-UniversalanschlussDie Kontaktoberfläche besteht aus Zinn. Für diese Stiftleiste/Stecker erfolgt die Betätigung per Betätigungswerkzeug. Das MCS – “Multi Connection System” von WAGO umfasst insgesamt 7 Familien in den Rastermaßen 2,5 mm bis 10,16 mm und bietet mit dem Leiterquerschnittsbereich von 0,08 bis 25 mm2 ein großes Portfolio an Einsatzmöglichkeiten. Kompakte BaugrößenBetätigung über BetätigungswerkzeugLeiteranschlussrichtung zur Leiterplatte: 0 °einbaufertig, sofort nutzbarermöglicht eine vereinfachte Verdrahtung
Specification
Notes
| Safety Information | The MCS – MULTI CONNECTION SYSTEM includes connectors without breaking capacity in accordance with DIN EN 61984. When used as intended, these connectors must not be connected/disconnected when live or under load.When used as intended, these connectors must not be connected/disconnected when live or under load. The circuit design should ensure header pins, which can be touched, are not live when unmated. |
|---|---|
| Variants: | Other pole numbers, Gold-plated or partially gold-plated contact surfaces, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 320 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 4 kV |
| Rated voltage (III/2) | 320 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 4 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 630 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 4 kV |
| Rated current | 12 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 320 V / 320 V / 630 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV / 4 kV / 4 kV |
| Rated current | 12 A / 12 A / 12 A |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 15 A |
| Rated voltage UL (Use Group D) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group D) | 10 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V / 300 V |
| Rated current | 15 A / 10 A |
Electrical data - Ratings per UL 1977
| Rated voltage (UL 1977) | 600 V |
|---|---|
| Rated current UL 1977 | 15 A |
| Approvals per | UL 1977 |
| Rated voltage | 600 V |
| Rated current | 15 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Approvals per | CSA |
|---|---|
| Rated voltage CSA (Use Group B) | 300 V |
| Rated current CSA (Use Group B) | 15 A |
| Rated voltage CSA (Use Group D) | 300 V |
| Rated current CSA (Use Group D) | 10 A |
| Approvals per | CSA / CSA / CSA |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V / 300 V |
| Rated current | 15 A / 10 A |
Connection data
| Clamping units | 16 |
|---|---|
| Total number of potentials | 16 |
| Number of connection types | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Actuation direction 1 | Operation parallel to conductor entry |
| Actuation direction 2 | Operation perpendicular to conductor entry |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.25 … 1.5 mm² |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.25 … 2.5 mm² |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
| Pole number | 16 |
| Conductor entry direction to mating direction | 0 ° |
Physical data
| Pin spacing | 5.08 mm / 0.2 inches |
|---|---|
| Width | 91.18 mm / 3.59 inches |
| Height | 14.3 mm / 0.563 inches |
| Depth | 27.5 mm / 1.083 inches |
Mechanical data
| Variable coding | Yes |
|---|---|
| Anti-rotation protection | Yes |
Plug-in connection
| Contact type (pluggable connector) | Male connector/plug |
|---|---|
| Connector (connection type) | for conductor |
| Mismating protection | No |
| Plugging without loss of pin spacing | No |
| Locking of plug-in connection | Threaded flange |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | orange |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.397 MJ |
| Weight | 25.1 g |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +100 °C |
|---|---|
| Processing temperature | -35 … +60 °C |
Environmental requirements - Environmental Testing
| Test specification: <br/>Railway applications –<br/>Rolling stock –<br/>Electronic equipment | DIN EN 50155 (VDE 0115-200):2022-06 |
|---|---|
| Test procedure: <br/>Railway applications – <br/>Rolling stock equipment – <br/>Vibration and shock tests | DIN EN 61373 (VDE 0115-0106):2011-04 |
| Spectrum/Mounting location | Service life test, Category 1, Class A/B |
| Functional test with noise-like oscillations | Test passed according to Section 8 of the standard |
| Frequency | f1 = 5 Hz to f2 = 150 Hz |
| Acceleration | 0.101g (highest test level used for all axes) |
| Test duration per axis | 10 min. |
| Test directions | X, Y and Z axes |
| Monitoring of contact faults and interruptions | Passed |
| Voltage drop measurement before and after each axis | Passed |
| Simulated service life test through increased levels of noise-like oscillations | Test passed according to Section 9 of the standard |
| Frequency | f1 = 5 Hz to f2 = 150 Hz |
| Acceleration | 0.572g (highest test level used for all axes) |
| Test duration per axis | 5 h |
| Test directions | X, Y and Z axes |
| Extended testing: Monitoring of contact faults and interruptions | Passed |
| Extended testing: Voltage drop measurement before and after each axis | Passed |
| Shock test | Test passed according to Section 10 of the standard |
| Shock pulse form | Half sine |
| Acceleration | 5g (highest test level used for all axes) |
| Shock duration | 30 ms |
| Number of shocks (per axis) | 3 pos. und 3 neg. |
| Test directions | X, Y and Z axes |
| Extended testing: Monitoring of contact faults and interruptions | Passed |
| Extended testing: Voltage drop measurement before and after each axis | Passed |
| Vibration and shock stress for rolling stock equipment | Passed |
Commercial data
| Product Group | 3 (Multi Conn. System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 10 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454029265 |
| Customs tariff number | 85366930000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-03-09 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-03-09 |
| ETIM 9.0 | EC002638 |
| ETIM 10.0 | EC002638 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
|---|---|
| RoHS Exemption | 6(c) |
| SCIP notification number (Austria) | a794598d-a899-406e-a673-d57486892928 |
| SCIP notification number (Belgium) | 8e0f4a75-4927-4357-bd33-6d52ee743d26 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | f6857137-9f01-4c29-ab75-b688a4ee6ba3 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 8edbe503-b52d-45a0-9fe5-2a092913bae1 |
| SCIP notification number (Denmark) | cc144310-43fc-4169-8bac-08701b1db1a4 |
| SCIP notification number (Finland) | 985198fd-3e29-41c3-801c-0b02a58c6819 |
| SCIP notification number (France) | 494c2514-820e-4576-a6c4-ddb0be887440 |
| SCIP notification number (Germany) | 1981a069-1ac0-4ee1-92a7-8e2ecb854eb7 |
| SCIP notification number (Hungary) | 2571ad26-ba4d-42f5-8dd6-2e518f1708d9 |
| SCIP notification number (Italy) | 274e0ce6-2cf5-4cc0-b09f-672000fff685 |
| SCIP notification number (Netherlands) | af9ba163-515e-4f95-862c-1ab448484321 |
| SCIP notification number (Poland) | fd9e0efb-9771-431f-9e96-cbb4604bcaa2 |
| SCIP notification number (Romania) | db0f1d80-c670-4344-a9ae-20ca514703a7 |
| SCIP notification number (Sweden) | 5965e1cf-fd1a-43bc-85fd-fa169d426ea8 |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.