Fast delivery within 72 Hours
Wago 231-643/018-000
Stiftleiste Serie 231, orangeBei dieser Stiftleiste (Artikelnummer 231-643/018-000) ist eine saubere Elektroinstallation der Schwerpunkt. Unsere Leiterplatten-Steckverbinder gewähren Ihnen die größtmö…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Stiftleiste Serie 231, orangeBei dieser Stiftleiste (Artikelnummer 231-643/018-000) ist eine saubere Elektroinstallation der Schwerpunkt. Unsere Leiterplatten-Steckverbinder gewähren Ihnen die größtmögliche Flexibilität bei verschiedenen Montagearten. Diese Stiftleiste benötigt für den Leiteranschluss eine Abisolierlänge zwischen 8 und 9 mm . Dieses Produkt verwendet die CAGE CLAMP®-Technologie. Mit dem CAGE CLAMP® Universalanschluss steht Ihnen eine zuverlässige und wartungsfreie Anschlusstechnik zur Verfügung, um sämtliche Leiterarten mithilfe einer Käfigzugfeder anzuschließen. Es ist keine Vorbehandlung der Leiter notwendig, beispielsweise durch das Aufcrimpen von Aderendhülsen. In Breite x Höhe x Tiefe sind die Abmessungen (69,24 x 18,8 x 27,5) mm. Diese Stiftleiste ist in Abhängigkeit von der Leiterart für Leiterquerschnitte von 0,08 mm² bis 2,5 mm² geeignet.Bewährt und wartungsfrei – der CAGE CLAMP®-UniversalanschlussFür die Kontaktoberfläche wurde Zinn verwendet. Für diese Stiftleiste/Stecker erfolgt die Betätigung per Betätigungswerkzeug. Das “Multi Connection System” – MCS von WAGO ist das vielfältige Steckverbindersystem mit überzeugenden Lösungen für Ihre Anwendungen. Betätigung über BetätigungswerkzeugPolzahl: 13Kompakte BaugrößenLeiteranschlussrichtung zur Leiterplatte: 0 °strukturierte und schnelle Elektroinstallation
Specification
Notes
| Safety Information | The MCS – MULTI CONNECTION SYSTEM includes connectors without breaking capacity in accordance with DIN EN 61984. When used as intended, these connectors must not be connected/disconnected when live or under load.When used as intended, these connectors must not be connected/disconnected when live or under load. The circuit design should ensure header pins, which can be touched, are not live when unmated. |
|---|---|
| Variants: | Other pole numbers, Gold-plated or partially gold-plated contact surfaces, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 320 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 4 kV |
| Rated voltage (III/2) | 320 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 4 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 630 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 4 kV |
| Rated current | 12 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 320 V / 320 V / 630 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV / 4 kV / 4 kV |
| Rated current | 12 A / 12 A / 12 A |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 15 A |
| Rated voltage UL (Use Group D) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group D) | 10 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V / 300 V |
| Rated current | 15 A / 10 A |
Electrical data - Ratings per UL 1977
| Rated voltage (UL 1977) | 600 V |
|---|---|
| Rated current UL 1977 | 15 A |
| Approvals per | UL 1977 |
| Rated voltage | 600 V |
| Rated current | 15 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Approvals per | CSA |
|---|---|
| Rated voltage CSA (Use Group B) | 300 V |
| Rated current CSA (Use Group B) | 15 A |
| Rated voltage CSA (Use Group D) | 300 V |
| Rated current CSA (Use Group D) | 10 A |
| Approvals per | CSA / CSA / CSA |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V / 300 V |
| Rated current | 15 A / 10 A |
Connection data
| Clamping units | 13 |
|---|---|
| Total number of potentials | 13 |
| Number of connection types | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Actuation direction 1 | Operation parallel to conductor entry |
| Actuation direction 2 | Operation perpendicular to conductor entry |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.25 … 1.5 mm² |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.25 … 2.5 mm² |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
| Pole number | 13 |
| Conductor entry direction to mating direction | 0 ° |
Physical data
| Pin spacing | 5.08 mm / 0.2 inches |
|---|---|
| Width | 69.24 mm / 2.726 inches |
| Height | 18.8 mm / 0.74 inches |
| Height from the surface | 14.3 mm / 0.563 inches |
| Depth | 27.5 mm / 1.083 inches |
| Drilled hole diameter for snap-in mounting foot with tolerance | 3.5 (+0.1) mm |
Mechanical data
| Variable coding | Yes |
|---|---|
| Housing sheet thickness | 0.6 … 1.2 mm / 0.024 … 0.047 inches |
| Mounting type | Snap-in foot |
| Mounting type | Panel mounting |
| Anti-rotation protection | Yes |
Plug-in connection
| Contact type (pluggable connector) | Male connector/plug |
|---|---|
| Connector (connection type) | for conductor |
| Mismating protection | No |
| Plugging without loss of pin spacing | No |
| Locking of plug-in connection | none |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | orange |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.355 MJ |
| Weight | 20 g |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +100 °C |
|---|---|
| Processing temperature | -35 … +60 °C |
Environmental requirements - Environmental Testing
| Test specification: <br/>Railway applications –<br/>Rolling stock –<br/>Electronic equipment | DIN EN 50155 (VDE 0115-200):2022-06 |
|---|---|
| Test procedure: <br/>Railway applications – <br/>Rolling stock equipment – <br/>Vibration and shock tests | DIN EN 61373 (VDE 0115-0106):2011-04 |
| Spectrum/Mounting location | Service life test, Category 1, Class A/B |
| Functional test with noise-like oscillations | Test passed according to Section 8 of the standard |
| Frequency | f1 = 5 Hz to f2 = 150 Hz |
| Acceleration | 0.101g (highest test level used for all axes) |
| Test duration per axis | 10 min. |
| Test directions | X, Y and Z axes |
| Monitoring of contact faults and interruptions | Passed |
| Voltage drop measurement before and after each axis | Passed |
| Simulated service life test through increased levels of noise-like oscillations | Test passed according to Section 9 of the standard |
| Frequency | f1 = 5 Hz to f2 = 150 Hz |
| Acceleration | 0.572g (highest test level used for all axes) |
| Test duration per axis | 5 h |
| Test directions | X, Y and Z axes |
| Extended testing: Monitoring of contact faults and interruptions | Passed |
| Extended testing: Voltage drop measurement before and after each axis | Passed |
| Shock test | Test passed according to Section 10 of the standard |
| Shock pulse form | Half sine |
| Acceleration | 5g (highest test level used for all axes) |
| Shock duration | 30 ms |
| Number of shocks (per axis) | 3 pos. und 3 neg. |
| Test directions | X, Y and Z axes |
| Extended testing: Monitoring of contact faults and interruptions | Passed |
| Extended testing: Voltage drop measurement before and after each axis | Passed |
| Vibration and shock stress for rolling stock equipment | Passed |
Commercial data
| Product Group | 3 (Multi Conn. System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 25 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4044918260824 |
| Customs tariff number | 85366930000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-03-09 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-03-09 |
| ETIM 9.0 | EC002638 |
| ETIM 10.0 | EC002638 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.