Fast delivery within 72 Hours
Wago 231-639/114-000
Stiftleiste Serie 231, orangeDie Stiftleiste (Artikelnummer 231-639/114-000) ermöglicht eine saubere Elektroinstallation. Unsere Leiterplatten-Steckverbinder gewähren Ihnen die größtmögliche Flexibili…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Stiftleiste Serie 231, orangeDie Stiftleiste (Artikelnummer 231-639/114-000) ermöglicht eine saubere Elektroinstallation. Unsere Leiterplatten-Steckverbinder gewähren Ihnen die größtmögliche Flexibilität bei unterschiedlichen Montagearten. Bei dieser Stiftleiste ist für den Leiteranschluss eine Abisolierlänge im Bereich von 8 bis 9 mm erforderlich. Dieses Produkt verwendet die CAGE CLAMP®-Technologie. Der zuverlässige und wartungsfreie CAGE CLAMP® Universalanschluss bietet die Möglichkeit, alle Arten von Leitern mit einer Käfigzugfeder anzuschließen, ohne, dass eine Vorbehandlung der Leiter erforderlich ist. Das Aufcrimpen von Aderendhülsen kann somit entfallen. Die Maße betragen in Breite x Höhe x Tiefe (66,72 x 17,5 x 27,5) mm. Diese Stiftleiste ist in Abhängigkeit von der Leiterart für Leiterquerschnitte von 0,08 mm² bis 2,5 mm² geeignet.CAGE CLAMP® – der Industriestandard für Anschluss- und VerbindungstechnikDie Kontaktoberfläche besteht aus Zinn. Für diese Stiftleiste/Stecker erfolgt die Betätigung per Betätigungswerkzeug. Das MCS – “Multi Connection System” von WAGO ist ein vielfältiges Steckverbindersystem für Ihre durchgängige Systemverdrahtung. Es ermöglicht Ihnen eine vereinfachte Verdrahtung in der Kabelvorkonfektionierung und auf Geräten durch zwei Betätigungsrichtungen für die CAGE CLAMP®-Varianten. Rastermaß: 5,08 mmeinbaufertiggroßes Portfolio an Einsatzmöglichkeiten dank Leiterquerschnittsbereich von 0,08 bis 25 mm²Leiteranschlussrichtung zur Leiterplatte: 0 °Kompakte Baugrößen
Specification
Notes
| Safety Information | The MCS – MULTI CONNECTION SYSTEM includes connectors without breaking capacity in accordance with DIN EN 61984. When used as intended, these connectors must not be connected/disconnected when live or under load.When used as intended, these connectors must not be connected/disconnected when live or under load. The circuit design should ensure header pins, which can be touched, are not live when unmated. |
|---|---|
| Variants: | Other pole numbers, Gold-plated or partially gold-plated contact surfaces, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 320 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 4 kV |
| Rated voltage (III/2) | 320 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 4 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 630 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 4 kV |
| Rated current | 12 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 320 V / 320 V / 630 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV / 4 kV / 4 kV |
| Rated current | 12 A / 12 A / 12 A |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 15 A |
| Rated voltage UL (Use Group D) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group D) | 10 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V / 300 V |
| Rated current | 15 A / 10 A |
Electrical data - Ratings per UL 1977
| Rated voltage (UL 1977) | 600 V |
|---|---|
| Rated current UL 1977 | 15 A |
| Approvals per | UL 1977 |
| Rated voltage | 600 V |
| Rated current | 15 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Approvals per | CSA |
|---|---|
| Rated voltage CSA (Use Group B) | 300 V |
| Rated current CSA (Use Group B) | 15 A |
| Rated voltage CSA (Use Group D) | 300 V |
| Rated current CSA (Use Group D) | 10 A |
| Approvals per | CSA / CSA / CSA |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V / 300 V |
| Rated current | 15 A / 10 A |
Connection data
| Clamping units | 9 |
|---|---|
| Total number of potentials | 9 |
| Number of connection types | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Actuation direction 1 | Operation parallel to conductor entry |
| Actuation direction 2 | Operation perpendicular to conductor entry |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.25 … 1.5 mm² |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.25 … 2.5 mm² |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
| Pole number | 9 |
| Conductor entry direction to mating direction | 0 ° |
Physical data
| Pin spacing | 5.08 mm / 0.2 inches |
|---|---|
| Width | 66.72 mm / 2.627 inches |
| Height | 17.5 mm / 0.689 inches |
| Depth | 27.5 mm / 1.083 inches |
Mechanical data
| Variable coding | Yes |
|---|---|
| Housing sheet thickness | 0.5 … 3 mm / 0.02 … 0.118 inches |
| Mounting type | Snap-in flange |
| Mounting type | Feed-through mounting |
| Anti-rotation protection | Yes |
Plug-in connection
| Contact type (pluggable connector) | Male connector/plug |
|---|---|
| Connector (connection type) | for conductor |
| Mismating protection | No |
| Plugging without loss of pin spacing | No |
| Locking of plug-in connection | none |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | orange |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.285 MJ |
| Weight | 15.9 g |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +100 °C |
|---|---|
| Processing temperature | -35 … +60 °C |
Commercial data
| Product Group | 3 (Multi Conn. System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 25 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4050821279815 |
| Customs tariff number | 85366930000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-03-09 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-03-09 |
| ETIM 9.0 | EC002638 |
| ETIM 10.0 | EC002638 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.