Fast delivery within 72 Hours
Wago 231-637/114-000
Stiftleiste Serie 231 mit BetätigungswerkzeugDie Stiftleiste hat die Artikelnummer 231-637/114-000 und ermöglicht eine reibungslose Elektroinstallation. Unsere Leiterplatten-Steckverbinder geben Ihnen…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Stiftleiste Serie 231 mit BetätigungswerkzeugDie Stiftleiste hat die Artikelnummer 231-637/114-000 und ermöglicht eine reibungslose Elektroinstallation. Unsere Leiterplatten-Steckverbinder geben Ihnen die größtmögliche Flexibilität bei unterschiedlichen Montagearten. Für den Leiteranschluss werden bei dieser Stiftleiste Abisolierlängen von 8 bis 9 mm benötigt. Dieses Produkt basiert auf der CAGE CLAMP®-Technologie. Mit dem CAGE CLAMP® Universalanschluss steht Ihnen eine zuverlässige und wartungsfreie Anschlusstechnik zur Verfügung, um sämtliche Leiterarten mithilfe einer Käfigzugfeder anzuschließen. Es ist keine Vorbehandlung der Leiter notwendig, beispielsweise durch das Aufcrimpen von Aderendhülsen. Die Abmessungen sind in Breite x Höhe x Tiefe (56,56 x 17,5 x 27,5) mm. Diese Stiftleiste ist in Abhängigkeit von der Leiterart für Leiterquerschnitte von 0,08 mm² bis 2,5 mm² geeignet.Bewährt und wartungsfrei – der CAGE CLAMP®-UniversalanschlussDie Oberfläche der Kontakte ist aus Zinn. Diese Stiftleiste/Stecker wird durch ein Betätigungswerkzeug betätigt. Das “Multi Connection System” – MCS von WAGO ist das vielfältige Steckverbindersystem mit überzeugenden Lösungen für Ihre Anwendungen. Für jede Verdrahtungsaufgabe die richtige KlemmeLeiteranschlussrichtung zur Leiterplatte: 0 °geeignet für die Gehäusedurchführungermöglicht eine vereinfachte VerdrahtungBetätigung über Betätigungswerkzeug
Specification
Notes
| Safety Information | The MCS – MULTI CONNECTION SYSTEM includes connectors without breaking capacity in accordance with DIN EN 61984. When used as intended, these connectors must not be connected/disconnected when live or under load.When used as intended, these connectors must not be connected/disconnected when live or under load. The circuit design should ensure header pins, which can be touched, are not live when unmated. |
|---|---|
| Variants: | Other pole numbers, Gold-plated or partially gold-plated contact surfaces, Other versions (or variants) can be requested from WAGO Sales or configured at https://configurator.wago.com/. |
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 320 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 4 kV |
| Rated voltage (III/2) | 320 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 4 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 630 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 4 kV |
| Rated current | 12 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 320 V / 320 V / 630 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV / 4 kV / 4 kV |
| Rated current | 12 A / 12 A / 12 A |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 15 A |
| Rated voltage UL (Use Group D) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group D) | 10 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V / 300 V |
| Rated current | 15 A / 10 A |
Electrical data - Ratings per UL 1977
| Rated voltage (UL 1977) | 600 V |
|---|---|
| Rated current UL 1977 | 15 A |
| Approvals per | UL 1977 |
| Rated voltage | 600 V |
| Rated current | 15 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Approvals per | CSA |
|---|---|
| Rated voltage CSA (Use Group B) | 300 V |
| Rated current CSA (Use Group B) | 15 A |
| Rated voltage CSA (Use Group D) | 300 V |
| Rated current CSA (Use Group D) | 10 A |
| Approvals per | CSA / CSA / CSA |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V / 300 V |
| Rated current | 15 A / 10 A |
Connection data
| Clamping units | 7 |
|---|---|
| Total number of potentials | 7 |
| Number of connection types | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Actuation direction 1 | Operation parallel to conductor entry |
| Actuation direction 2 | Operation perpendicular to conductor entry |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.25 … 1.5 mm² |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.25 … 2.5 mm² |
| Strip length | 8 … 9 mm / 0.31 … 0.35 inches |
| Pole number | 7 |
| Conductor entry direction to mating direction | 0 ° |
Physical data
| Pin spacing | 5.08 mm / 0.2 inches |
|---|---|
| Width | 56.56 mm / 2.227 inches |
| Height | 17.5 mm / 0.689 inches |
| Depth | 27.5 mm / 1.083 inches |
Mechanical data
| Variable coding | Yes |
|---|---|
| Housing sheet thickness | 0.5 … 3 mm / 0.02 … 0.118 inches |
| Mounting type | Snap-in flange |
| Mounting type | Feed-through mounting |
| Anti-rotation protection | Yes |
Plug-in connection
| Contact type (pluggable connector) | Male connector/plug |
|---|---|
| Connector (connection type) | for conductor |
| Mismating protection | No |
| Plugging without loss of pin spacing | No |
| Locking of plug-in connection | none |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | orange |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.239 MJ |
| Weight | 13 g |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +100 °C |
|---|---|
| Processing temperature | -35 … +60 °C |
Commercial data
| Product Group | 3 (Multi Conn. System) |
|---|---|
| PU (SPU) | 25 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4050821279792 |
| Customs tariff number | 85366930000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-44-03-09 |
| eCl@ss 9.0 | 27-44-03-09 |
| ETIM 9.0 | EC002638 |
| ETIM 10.0 | EC002638 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.