Fast delivery within 72 Hours
Wago 2273-205
Push wire® splicing connector, 2273 Series, PUSH WIRE®Our push wire® splicing connector (item number 2273-205) ensures effortless electrical installations. The 2273 Series PUSH WIRE® connectors for ju…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Push wire® splicing connector, 2273 Series, PUSH WIRE®Our push wire® splicing connector (item number 2273-205) ensures effortless electrical installations. The 2273 Series PUSH WIRE® connectors for junction boxes provide safe, quick, and easy installations in any building, no matter the position or location. Conductors can only be connected to push wire® splicing connector if their strip length is 11 mm . Our splicing connector is rated for 450 V and is designed for use with a rated current of up to 24 A. It is therefore suitable for high-load applications. Featuring conductor terminals along with PUSH WIRE®, this connector outperforms the competition. Our PUSH WIRE® connection is the simple and reliable method for connecting solid conductors. Dimensions: (22 x 5.8 x 16.7) mm (width x height x depth). Depending on the type of conductor, push wire® splicing connector is designed for conductor cross sections ranging from 0.5 mm² to 2.5 mm².Tin is used for coating the contact surfaces.
Specification
Notes
| General safety information | NOTICE: Observe installation and safety instructions!Only to be used by electricians!Do not work under voltage/load!Use only for proper use!Observe national regulations/standards/guidelines!Observe technical specifications for the products!Observe the number of permissible potentials!Do not use damaged/dirty components!Observe conductor types, cross-sections and strip lengths!Insert conductor until it hits the product‘s backstop!Use original accessories!To be sold only with installation instructions! |
|---|---|
| Safety Information | in grounded power lines |
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60998 |
|---|---|
| Nominal voltage (II/2) | 450 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 4 kV |
| Rated current | 24 A |
| Legend (ratings) | (II / 2) ≙ Overvoltage category II / Pollution degree 2 |
| Ratings per | IEC/EN 60998 / IEC/EN 60998 / IEC/EN 60998 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 450 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Rated current | 24 A |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 486C |
|---|---|
| Rated voltage (UL) | 600 V |
| Rated current UL | 20 A |
| Approvals per | UL 486C / UL 486C / UL 486C |
| Use group | B / C / D |
Electrical data - General information
| Wiring direction | Side-entry wiring |
|---|
Connection data
| Clamping units | 5 |
|---|---|
| Total number of potentials | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | PUSH WIRE® |
|---|---|
| Actuation type | Push-in |
| Connectable conductor materials | Copper, Aluminum |
| Connectable conductor materials (note) | Terminating Aluminum ConductorsWAGO Spring-Clamp Terminal Blocks are suitable for solid aluminum conductors up to 4 mm²/12 AWG if WAGO “Alu-Plus” Contact Paste 249-130 is used for termination.“Alu-Plus” Contact Paste Advantages:Automatically destroys the oxide film during clamping.Prevents fresh oxidation at the clamping point.Prevents electrolytic corrosion between aluminum and copper conductors (in the same terminal block).Provides long-term protection against corrosion.For spring pressure connections with PUSH WIRE® connection technology, WAGO recommends that the aluminum conductor first be cleaned and then immediately inserted into the clamping unit filled with “Alu-Plus” contact paste.It is also possible to apply WAGO “Alu-Plus” additionally on the whole surface of the aluminum conductor before termination.Please note that the nominal currents must be adapted to the reduced conductivity of the aluminum conductors:2.5 mm² = 16 A4 mm² = 22 A |
| Solid conductor | 0.5 … 2.5 mm² / 20 … 16 AWG |
| Strip length | 11 mm / 0.43 inches |
| Wiring direction | Side-entry wiring |
Physical data
| Width | 22 mm / 0.866 inches |
|---|---|
| Height | 5.8 mm / 0.228 inches |
| Depth | 16.7 mm / 0.657 inches |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | transparent |
| Cover color | yellow |
| Material group | IIIa |
| Insulation material (main housing) | Polycarbonate (PC) |
| Flammability class per UL94 | V2 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.025 MJ |
| Weight | 1.6 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | +60 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | 105 °C |
| Temperature marking per EN 60998 | T60 |
Commercial data
| Product Group | 7 (Push Wire Conn.) |
|---|---|
| PU (SPU) | 1000 (100) pcs |
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4050821027874 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-04 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-04 |
| ETIM 9.0 | EC000446 |
| ETIM 10.0 | EC000446 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.