Fast delivery within 72 Hours
Wago 226-112
Feedthrough terminal block, 226 Series, with 6 mm pin spacingFeedthrough terminal block (item number 226-112) simplifies electrical installations. Conductors can only be connected to feedthrough termi…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Feedthrough terminal block, 226 Series, with 6 mm pin spacingFeedthrough terminal block (item number 226-112) simplifies electrical installations. Conductors can only be connected to feedthrough terminal block if their strip length is between 9 and 10 mm . This product features two conductor terminals and utilizes CAGE CLAMP® as well as Wire-wrap pin. Our CAGE CLAMP® connection offers a proven and maintenance-free way to connect all types of conductors. You do not need to prepare the conductor in any way, such as crimping ferrules. Dimensions: (6 x 52.5 x 26) mm (width x height x depth). Depending on the type of conductor, feedthrough terminal block is designed for conductor cross sections ranging from 0.08 mm² to 4 mm².Tin is used for coating the contact surfaces.
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings | Wire-wrap pin |
|---|---|
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
| Nominal voltage (III/3) | 320 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 4 kV |
| Rated voltage (III/2) | 320 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/2) | 4 kV |
| Nominal voltage (II/2) | 630 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 4 kV |
| Rated current | 4 A |
| Legend (ratings) | (III / 2) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 2 |
| Ratings | Wire-wrap pin / Wire-wrap pin / Wire-wrap pin |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 320 V / 320 V / 630 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV / 4 kV / 4 kV |
| Rated current | 4 A / 4 A / 4 A |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 4 A |
| Rated voltage UL (Use Group C) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group C) | 4 A |
| Rated voltage UL (Use Group D) | 600 V |
| Rated current UL (Use Group D) | 4 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V / 300 V / 600 V |
| Rated current | 4 A / 4 A / 4 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Approvals per | CSA |
|---|---|
| Rated voltage CSA (Use Group B) | 300 V |
| Rated current CSA (Use Group B) | 4 A |
| Rated voltage CSA (Use Group C) | 300 V |
| Rated current CSA (Use Group C) | 4 A |
| Rated voltage CSA (Use Group D) | 600 V |
| Rated current CSA (Use Group D) | 4 A |
| Approvals per | CSA / CSA / CSA |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V / 300 V / 600 V |
| Rated current | 4 A / 4 A / 4 A |
Connection data
| Clamping units | 1 |
|---|---|
| Total number of potentials | 1 |
| Number of connection types | 2 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Number of connection points | 1 |
| Actuation type | Operating tool |
| Solid conductor | 0.08 … 4 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 4 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.25 … 2.5 mm² |
| Fine-stranded conductor; with uninsulated ferrule | 0.25 … 2.5 mm² |
| Strip length | 9 … 10 mm / 0.35 … 0.39 inches |
| Pole number | 1 |
Connection data - Connection 2
| Connection technology | Wire-wrap pin |
|---|---|
| Number of connection points | 1 |
Physical data
| Pin spacing | 6 mm / 0.236 inches |
|---|---|
| Width | 6 mm / 0.236 inches |
| Height | 52.5 mm / 2.067 inches |
| Height from the surface | 22 mm / 0.866 inches |
| Depth | 26 mm / 1.024 inches |
Mechanical data
| Housing sheet thickness | 2.5 … 2.5 mm / 0.098 … 0.098 inches |
|---|---|
| Mounting type | Snap-in foot |
| Mounting type | Feed-through mounting |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Contact material | Electrolytic copper (ECu) |
| Contact plating | Tin |
| Fire load | 0.054 MJ |
| Weight | 3.4 g |
Environmental requirements
| Limit temperature range | -60 … +105 °C |
|---|
Commercial data
| Product Group | 4 (Printed Circuit Connectors) |
|---|---|
| PU (SPU) | 150 pcs |
| Packaging type | bag |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454069186 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-34 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-34 |
| ETIM 9.0 | EC001283 |
| ETIM 10.0 | EC001283 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.