Fast delivery within 72 Hours
Wago 226-109
Spacer; for plate thickness 1.5 mm; 6 mm wide; gray 226-109
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Spacer; for plate thickness 1.5 mm; 6 mm wide; gray 226-109
Specification
Physical data
| Width | 6 mm / 0.236 inches |
|---|---|
| Height | 30.5 mm / 1.201 inches |
| Depth | 26 mm / 1.024 inches |
Mechanical data
| Housing sheet thickness | 1.5 … 1.5 mm / 0.059 … 0.059 inches |
|---|---|
| Mounting type | Snap-in foot |
| Mounting type | Feed-through mounting |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.065 MJ |
| Weight | 2.2 g |
Commercial data
| Product Group | 4 (Printed Circuit Connectors) |
|---|---|
| PU (SPU) | 100 (25) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4017332107082 |
| Customs tariff number | 39269097900 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121324 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-92 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-92 |
| ETIM 9.0 | EC002848 |
| ETIM 10.0 | EC002848 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 226-109” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.