Fast delivery within 72 Hours
Wago 2222-1207/999-953
1-conductor/1-pin ground carrier terminal block, 2222 Series, green-yellowEnjoy easy electrical installations with 1-conductor/1-pin ground carrier terminal block (item number 2222-1207/999-953). Cond…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
1-conductor/1-pin ground carrier terminal block, 2222 Series, green-yellowEnjoy easy electrical installations with 1-conductor/1-pin ground carrier terminal block (item number 2222-1207/999-953). Conductors should only be connected to 1-conductor/1-pin ground carrier terminal block if their strip length is between 10 and 12 mm . Pluggable rail-mount terminal blocks are primarily found in switchgear units and control systems, most notably in railroad technology. These innovative systems combine the benefits of rail-mount terminal blocks and connectors for a flexible and reliable wiring system. You also have the option of pre-assembling installations, which not only makes production but also installation, operation, and maintenance more efficient and cost-effective. Featuring conductor terminals along with Push-in CAGE CLAMP®, this product is highly versatile. Our Push-in CAGE CLAMP® is a universal, maintenance-free connection solution for all conductor types, boasting a key feature: It allows direct insertion of both solid and fine-stranded conductors with ferrules without needing tools. No preparation is required; for example, crimping the conductor’s ferrule is not necessary. Depending on the type of conductor, 1-conductor/1-pin ground carrier terminal block is designed for conductor cross sections ranging from 0.25 mm² to 4 mm².This pluggable rail-mount terminal block is operated with a push-button. This product is designed for specific Ex applications (please refer to the product datasheet).
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-2 |
|---|---|
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-2 / IEC/EN 60947-7-2 / IEC/EN 60947-7-2 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
Electrical data - General information
| Wiring direction | Front-entry wiring |
|---|
Connection data
| Clamping units | 1 |
|---|---|
| Female plug slots | 1 |
| Total number of potentials | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Push-button |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Nominal cross-section | 2.5 mm² |
| Solid conductor | 0.25 … 4 mm² / 22 … 12 AWG |
| Solid conductor; push-in termination | 0.75 … 4 mm² / 18 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.25 … 4 mm² / 22 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.25 … 2.5 mm² / 22 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor; with ferrule; push-in termination | 1 … 2.5 mm² / 18 … 14 AWG |
| Note (conductor cross-section) | Depending on the conductor characteristic, a conductor with a smaller cross-section can also be inserted via push-in termination. |
| Strip length | 10 … 12 mm / 0.39 … 0.47 inches |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Physical data
| Width | 5.2 mm / 0.205 inches |
|---|---|
| Height | 51.1 mm / 0.212 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 36.4 mm / 1.433 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Marking level | Center/side marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | green-yellow |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.125 MJ |
| Weight | 8.4 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 100 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | PL |
| GTIN | 4066966204155 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC000901 |
| ETIM 10.0 | EC000901 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.