Fast delivery within 72 Hours
Wago 222-500
Mounting carrier; 222 Series; for DIN-35 rail mounting/screw mounting; orange 222-500
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Mounting carrier; 222 Series; for DIN-35 rail mounting/screw mounting; orange 222-500
Specification
Physical data
| Width | 22 mm / 0.866 inches |
|---|---|
| Height | 65.6 mm / 2.583 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 26 mm / 1.024 inches |
| Depth | 32 mm / 1.26 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail, Screw mount |
|---|---|
| Suitable | for 2-, 3- and 5-conductor splicing connectors (222 Series) |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | orange |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.336 MJ |
| Weight | 11.2 g |
Commercial data
| Product Group | 7 (Push Wire Conn.) |
|---|---|
| PU (SPU) | 50 (10) pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | CN |
| GTIN | 4045454714765 |
| Customs tariff number | 39269097900 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121702 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-92 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-92 |
| ETIM 9.0 | EC002848 |
| ETIM 10.0 | EC002848 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 222-500” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.