Fast delivery within 72 Hours
Wago 222-412/995-010
Splicing connector with levers, 222 Series, CAGE CLAMP®Our splicing connector with levers (item number 222-412/995-010) simplifies electrical installations. From intercom system wiring to electric ove…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Splicing connector with levers, 222 Series, CAGE CLAMP®Our splicing connector with levers (item number 222-412/995-010) simplifies electrical installations. From intercom system wiring to electric ovens—connecting various conductor types is quick and hassle-free with WAGO’s compact 222 Series splicing connector. Conductors can only be connected to splicing connector with levers if their strip length is between 9 and 10 mm . Our splicing connector is rated for 400 V and is designed for use with a rated current of up to 32 A. It can therefore be used in high-load applications. Featuring conductor terminals along with CAGE CLAMP®, this connector outperforms the competition. Our CAGE CLAMP® connection provides a secure and maintenance-free way to connect all types of conductors. You do not need to prepare the conductor in any way, such as crimping ferrules. Dimensions: (12.4 x 14.5 x 20.5) mm (width x height x depth). Splicing connector with levers is suitable for conductor cross sections ranging from 0.08 mm² to 2.5 mm².WAGO’s 221 Series Splicing Connector with levers impresses with its innovative design for different conductor cross-sections. That’s why WAGO’s lever-equipped splicing connector holds a unique trademark within electrical interconnection technology. The flat levers, which fit seamlessly into the 221’s base, act like a cast when closed and can be positioned neatly in any housing without disturbing edges. Due to the wide design of each leaver, they can all be operated perfectly without tools for convenient conductor terminations. The transparent housing displays robust technology and enables immediate visual inspection for the correct contact of solid, stranded and fine-stranded conductors. Resembling piano keys, the levers’ design perfectly combines the functional and aesthetic connection technology “Made by WAGO.”
Specification
Notes
| General safety information | NOTICE: Observe installation and safety instructions!Only to be used by electricians!Do not work under voltage/load!Use only for proper use!Observe national regulations/standards/guidelines!Observe technical specifications for the products!Observe the number of permissible potentials!Do not use damaged/dirty components!Observe conductor types, cross-sections and strip lengths!Insert conductor until it hits the product‘s backstop!Use original accessories!To be sold only with installation instructions! |
|---|---|
| Safety Information | in grounded power lines |
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | EN 60664 |
|---|---|
| Nominal voltage (II/2) | 400 V |
| Rated impulse withstand voltage (II/2) | 4 kV |
| Rated current | 32 A |
| Legend (ratings) | (II / 2) ≙ Overvoltage category II / Pollution degree 2 |
| Ratings per | EN 60664 / EN 60664 / EN 60664 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 400 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Rated current | 32 A |
Electrical data - General information
| Wiring direction | Side-entry wiring |
|---|
Connection data
| Clamping units | 2 |
|---|---|
| Total number of potentials | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Lever |
| Note (actuation) | Due to the high spring force and resulting difficulty in connecting maximum conductor sizes, the levers of the 222 Series should not be left open for extended periods. |
| Connectable conductor materials | Copper, Aluminum |
| Solid conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Stranded conductor | 0.08 … 2.5 mm² / 28 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.08 … 4 mm² / 28 … 12 AWG |
| Strip length | 9 … 10 mm / 0.35 … 0.39 inches |
| Wiring direction | Side-entry wiring |
Physical data
| Width | 12.4 mm / 0.488 inches |
|---|---|
| Height | 14.5 mm / 0.571 inches |
| Depth | 20.5 mm / 0.807 inches |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.067 MJ |
| Actuator color | orange |
| Weight | 3 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | +40 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | 85 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 180 (10) pcs |
|---|---|
| Packaging type | Blister foil |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4066966001754 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC000446 |
| ETIM 10.0 | EC000446 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.