Fast delivery within 72 Hours
Wago 2216-7711
Power distribution disconnect terminal block, 2216 Series, Push-in CAGE CLAMP®Enjoy effortless electrical installations with this power distribution disconnect terminal block (item number 2216-7711)….
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Power distribution disconnect terminal block, 2216 Series, Push-in CAGE CLAMP®Enjoy effortless electrical installations with this power distribution disconnect terminal block (item number 2216-7711). Strip lengths must be between 18 and 20 mm when connecting conductors to this power distribution disconnect terminal block. This product features conductor terminals and utilizes Push-in CAGE CLAMP®. Our Push-in CAGE CLAMP® is a universal, maintenance-free connection solution for all conductor types, offering a key advantage: both solid and fine-stranded conductors with ferrules can be directly inserted without the need for tools or any preparation, such as crimping the ferrule. Depending on the type of conductor, this power distribution disconnect terminal block is ideal for conductor cross sections ranging from 0.5 mm² to 16 mm².
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 4 kV |
| Rated current | 73 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 / IEC/EN 60947-7-1 / IEC/EN 60947-7-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Rated current | 73 A |
Electrical data - Power Loss
| Power loss, per pole (potential) | 2.426 W |
|---|---|
| Rated current I<sub>N</sub> for power loss specification | 74 A |
| Resistance value for specified, current-dependent power loss | 0 Ω |
Electrical data - General information
| Wiring direction | Front-entry wiring |
|---|
Connection data
| Clamping units | 1 |
|---|---|
| Total number of potentials | 1 |
| Number of levels | 1 |
| Number of jumper slots | 2 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Push-button |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Nominal cross-section | 16 mm² |
| Solid conductor | 0.5 … 16 mm² / 20 … 6 AWG |
| Solid conductor; push-in termination | 6 … 16 mm² / 14 … 6 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.5 … 25 mm² / 20 … 4 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.5 … 16 mm² / 20 … 6 AWG |
| Fine-stranded conductor; with ferrule; push-in termination | 6 … 16 mm² / 10 … 6 AWG |
| Note (conductor cross-section) | Depending on the conductor characteristic, a conductor with a smaller cross-section can also be inserted via push-in termination. AWG specifications were converted according to IEC. |
| Strip length | 18 … 20 mm / 0.71 … 0.79 inches |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Physical data
| Width | 12 mm / 0.472 inches |
|---|---|
| Height | 99.7 mm / 3.925 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 40.8 mm / 1.606 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Marking level | Center/side marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.585 MJ |
| Weight | 33.6 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 20 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | PL |
| GTIN | 4066966531565 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC001257 |
| ETIM 10.0 | EC001257 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.