Fast delivery within 72 Hours
Wago 2006-911
Fuse plug, 2006 Series, grayEffortless electrical installations are guaranteed with this fuse plug (item number 2006-911).
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Fuse plug, 2006 Series, grayEffortless electrical installations are guaranteed with this fuse plug (item number 2006-911).
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Nominal voltage (III/3) | 800 V |
|---|---|
| Rated current | 10 A |
| Operation status indicator | None |
| Blown fuse indication | without blown fuse indication |
Electrical data - Ratings per IEC/EN – Notes
| Ratings (note) | Electrical ratings are given by the fuse. |
|---|
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 600 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 15 A |
| Rated voltage UL (Use Group C) | 600 V |
| Rated current UL (Use Group C) | 15 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 600 V / 600 V |
| Rated current | 15 A / 15 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Approvals per | CSA 22.2 No 158 |
|---|---|
| Rated voltage CSA (Use Group B) | 600 V |
| Rated current CSA (Use Group B) | 15 A |
| Rated voltage CSA (Use Group C) | 600 V |
| Rated current CSA (Use Group C) | 15 A |
| Approvals per | CSA 22.2 No 158 / CSA 22.2 No 158 / CSA 22.2 No 158 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 600 V / 600 V |
| Rated current | 15 A / 15 A |
Electrical data - Power Loss
| Power loss (max.) P<sub>l (max.)</sub> (note) | When selecting glass cartridge fuses, make sure that the maximum power loss listed below is not exceeded. The power loss is determined according to IEC or EN 60947-7-3/VDE 0611-6 at 23°C. The temperature rise of the terminal block must be checked according to their application and mounting. Higher ambient temperatures represent an additional impact on miniature fuses. Therefore, in such applications, the rated current must be reduced if necessary. More details are available from the manufacturers. |
|---|
Electrical data - General information
| Fuse type | Cylindrical fuse; 5 x 20 mm |
|---|
Physical data
| Width | 7.4 mm / 0.291 inches |
|---|
Mechanical data
| Marking level | Center marking |
|---|
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.113 MJ |
| Weight | 6.3 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Environmental requirements - Environmental Testing
| Test specification: <br/>Railway applications –<br/>Rolling stock –<br/>Electronic equipment | DIN EN 50155 (VDE 0115-200):2022-06 |
|---|---|
| Test procedure: <br/>Railway applications – <br/>Rolling stock equipment – <br/>Vibration and shock tests | DIN EN 61373 (VDE 0115-0106):2011-04 |
| Spectrum/Mounting location | Service life test, Category 1, Class A/B |
| Functional test with noise-like oscillations | Test passed according to Section 8 of the standard |
| Frequency | f1 = 5 Hz to f2 = 150 Hz |
| Acceleration | 0.101g (highest test level used for all axes) |
| Test duration per axis | 10 min. |
| Test directions | X, Y and Z axes |
| Monitoring of contact faults and interruptions | Passed |
| Voltage drop measurement before and after each axis | Passed |
| Simulated service life test through increased levels of noise-like oscillations | Test passed according to Section 9 of the standard |
| Frequency | f1 = 5 Hz to f2 = 150 Hz |
| Acceleration | 0.572g (highest test level used for all axes) |
| Test duration per axis | 5 h |
| Test directions | X, Y and Z axes |
| Extended testing: Monitoring of contact faults and interruptions | Passed |
| Extended testing: Voltage drop measurement before and after each axis | Passed |
| Shock test | Test passed according to Section 10 of the standard |
| Shock pulse form | Half sine |
| Acceleration | 5g (highest test level used for all axes) |
| Shock duration | 30 ms |
| Number of shocks (per axis) | 3 pos. und 3 neg. |
| Test directions | X, Y and Z axes |
| Extended testing: Monitoring of contact faults and interruptions | Passed |
| Extended testing: Voltage drop measurement before and after each axis | Passed |
| Vibration and shock stress for rolling stock equipment | Passed |
Commercial data
| Product Group | 22 (TOPJOB S) |
|---|---|
| PU (SPU) | 25 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | CN |
| GTIN | 4055143251860 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121624 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-49 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-49 |
| ETIM 9.0 | EC002018 |
| ETIM 10.0 | EC002018 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 2006-911” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.