Fast delivery within 72 Hours
Wago 2006-8039
Distribution terminal block, 2006 Series, Push-in CAGE CLAMP®Enjoy seamless electrical installations with this distribution terminal block (item number 2006-8039). Strip lengths must be between 13 and…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Distribution terminal block, 2006 Series, Push-in CAGE CLAMP®Enjoy seamless electrical installations with this distribution terminal block (item number 2006-8039). Strip lengths must be between 13 and 15 mm when connecting conductors to this distribution terminal block. Distribution terminal blocks allow you to distribute potentials in an extremely compact way. These terminal blocks are designed to connect larger conductor cross-sections on one side and several smaller conductor cross-sections on the other. On top of distributing potentials, these terminal blocks can also be used to collect potentials. This product features conductor terminals and utilizes Push-in CAGE CLAMP® as well as Push-in CAGE CLAMP®. Our Push-in CAGE CLAMP® is a universal, maintenance-free connection solution for all conductor types, offering a key advantage: It allows direct insertion of both solid and fine-stranded conductors with ferrules without needing tools. No preparation is required; for example, crimping the conductor’s ferrule is not necessary. Depending on the type of conductor, this distribution terminal block is ideal for conductor cross sections ranging from 0.5 mm² to 10 mm² on one side and for conductor cross sections from 0.25 mm² to 2.5 mm² on the other side.An operating tool is used to operate this through rail-mount terminal block. Our TOPJOB® S rail-mount terminal blocks are perfect for a wide range of industrial applications and modern building installations as they provide secure electrical connections. You can work anywhere in the world and on any application with just a single rail-mount terminal block system.
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 800 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 8 kV |
| Rated current | 41 A |
| Current at conductor cross-section (max.) mm² | 57 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
| Ratings per | IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 / IEC/EN 60664-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 800 V |
| Rated impulse withstand voltage | 8 kV |
| Rated current | 41 A |
| Current at conductor cross-section (max.) mm² | 57 A |
Electrical data - Power Loss
| Power loss, per pole (potential) | 1.311 W |
|---|---|
| Rated current I<sub>N</sub> for power loss specification | 41 A |
| Resistance value for specified, current-dependent power loss | 0.001 Ω |
Electrical data - General information
| Wiring direction | Front-entry wiring |
|---|
Connection data
| Clamping units | 7 |
|---|---|
| Total number of potentials | 1 |
| Number of levels | 1 |
Connection data - Connection 1
| Connection type | Input |
|---|---|
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
| Number of connection points | 1 |
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Nominal cross-section | 6 mm² |
| Solid conductor | 0.5 … 10 mm² / 20 … 8 AWG |
| Solid conductor; push-in termination | 2.5 … 10 mm² / 14 … 8 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.5 … 10 mm² / 20 … 8 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.5 … 6 mm² / 20 … 10 AWG |
| Fine-stranded conductor; with ferrule; push-in termination | 2.5 … 6 mm² / 16 … 10 AWG |
| Note (conductor cross-section) | Depending on the conductor characteristic, a conductor with a smaller cross-section can also be inserted via push-in termination. |
| Strip length | 13 … 15 mm / 0.51 … 0.59 inches |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Connection data - Connection 2
| Connection type | Output |
|---|---|
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
| Number of connection points | 6 |
| Nominal cross-section | 1.5 mm² |
| Solid conductor | 0.25 … 2.5 mm² / 22 … 14 AWG |
| Solid conductor; push-in termination | 0.75 … 2.5 mm² / 18 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.25 … 2.5 mm² / 22 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.25 … 1.5 mm² / 22 … 16 AWG |
| Fine-stranded conductor; with ferrule; push-in termination | 0.75 … 1.5 mm² / 18 … 16 AWG |
| Strip length | 9 … 11 mm / 0.35 … 0.43 inches |
Physical data
| Width | 9 mm / 0.354 inches |
|---|---|
| Height | 73.8 mm / 2.905 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 32.9 mm / 1.295 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Marking level | Center/side marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | light gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Clamping spring material | Chrome-nickel spring steel (CrNi) |
| Fire load | 0.318 MJ |
| Weight | 16.2 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 12 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4066966379204 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC000897 |
| ETIM 10.0 | EC000897 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.