Fast delivery within 72 Hours
Wago 2006-7114
N-disconnect terminal block, 2006 Series, Push-in CAGE CLAMP®Easily, quickly and safely connect conductors with this N-disconnect terminal block (item number 2006-7114). Ensure that the strip lengths…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
N-disconnect terminal block, 2006 Series, Push-in CAGE CLAMP®Easily, quickly and safely connect conductors with this N-disconnect terminal block (item number 2006-7114). Ensure that the strip lengths are between 13 and 15 mm when connecting conductors to this N-disconnect terminal block. This product features conductor terminals and utilizes Push-in CAGE CLAMP®. Push-in CAGE CLAMP® connection technology is ideal for connecting all conductor types. Solid and fine-stranded conductors with ferrules can be plugged in without the need for tools—all thanks to its pluggable design. Depending on the conductor type, this N-disconnect terminal block is ideal for conductor cross sections ranging from 0.5 mm² to 10 mm².
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 4 kV |
| Rated current | 41 A |
| Current at conductor cross-section (max.) mm² | 51 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 / IEC/EN 60947-7-1 / IEC/EN 60947-7-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Rated current | 41 A |
| Current at conductor cross-section (max.) mm² | 51 A |
Electrical data - Power Loss
| Power loss, per pole (potential) | 2.029 W |
|---|---|
| Rated current I<sub>N</sub> for power loss specification | 51 A |
| Resistance value for specified, current-dependent power loss | 0.001 Ω |
Electrical data - General information
| Wiring direction | Front-entry wiring |
|---|
Connection data
| Clamping units | 1 |
|---|---|
| Total number of potentials | 1 |
| Number of levels | 1 |
| Number of jumper slots | 2 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Nominal cross-section | 6 mm² |
| Solid conductor | 0.5 … 10 mm² / 20 … 8 AWG |
| Solid conductor; push-in termination | 2.5 … 10 mm² / 14 … 8 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.5 … 10 mm² / 20 … 8 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.5 … 6 mm² / 20 … 10 AWG |
| Fine-stranded conductor; with ferrule; push-in termination | 2.5 … 6 mm² / 16 … 10 AWG |
| Note (conductor cross-section) | Depending on the conductor characteristic, a conductor with a smaller cross-section can also be inserted via push-in termination. |
| Strip length | 13 … 15 mm / 0.51 … 0.59 inches |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Physical data
| Width | 7.5 mm / 0.295 inches |
|---|---|
| Height | 60.1 mm / 2.366 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 38.1 mm / 1.5 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Marking level | Center/side marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | blue |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.208 MJ |
| Weight | 14.6 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| Product Group | 22 (TOPJOB S) |
|---|---|
| PU (SPU) | 50 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | PL |
| GTIN | 4044918989855 |
| Customs tariff number | 85365080000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-38 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-38 |
| ETIM 9.0 | EC001257 |
| ETIM 10.0 | EC001257 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.