Fast delivery within 72 Hours
Wago 2006-1205
Through terminal block, 2006 Series, Push-in CAGE CLAMP®This through terminal block (item number 2006-1205) is designed for easy and secure connections. Ensure that the strip lengths are between 13 an…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Through terminal block, 2006 Series, Push-in CAGE CLAMP®This through terminal block (item number 2006-1205) is designed for easy and secure connections. Ensure that the strip lengths are between 13 and 15 mm when connecting conductors to this through terminal block. Whether for industrial or building applications, you can use our through terminal blocks to connect electrical conductors quickly and safely. We offer variants for both classic through-wiring and potential distribution. This product incorporates conductor terminals and utilizes Push-in CAGE CLAMP®. Push-in CAGE CLAMP® connection technology is ideal for connecting all conductor types. Solid and fine-stranded conductors with ferrules can be plugged in without needing to use any tools—all thanks to its pluggable design. The item’s dimensions are (7.5 x 57.4 x 39.5) mm (width x height x depth). This through terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 0.5 mm² to 10 mm².This through rail-mount terminal block is operated with an operating tool. Our TOPJOB® S rail-mount terminal blocks offer more than just secure electrical connections in different industrial applications and modern building installations. They also offer the perfect actuation option for every application: lever, push-button, or operating slot. This product is designed for specific Ex applications (please refer to the product datasheet).
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 800 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 8 kV |
| Rated current | 41 A |
| Current at conductor cross-section (max.) mm² | 57 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 600 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 50 A |
| Rated voltage UL (Use Group C) | 600 V |
| Rated current UL (Use Group C) | 50 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Approvals per | CSA 22.2 No 158 |
|---|---|
| Rated voltage CSA (Use Group B) | 600 V |
| Rated current CSA (Use Group B) | 50 A |
| Rated voltage CSA (Use Group C) | 600 V |
| Rated current CSA (Use Group C) | 50 A |
Electrical data - Ex information
| Reference to hazardous areas | See application instructions in section “Knowledge and Downloads – Documentation – Additional Information: Technical Section; Technical Explications” |
|---|---|
| Ratings per | ATEX: PTB 05 ATEX 1030 U / IECEx: PTB 05.0014U (Ex eb IIC Gb) |
| Rated voltage EN (Ex e II) | 550 V |
| Rated current (Ex e II) | 36 A |
| Rated current (Ex e II) with jumper | 33 A |
Electrical data - Power Loss
| Power loss, per pole (potential) | 1.311 W |
|---|---|
| Rated current I<sub>N</sub> for power loss specification | 41 A |
| Resistance value for specified, current-dependent power loss | 0.001 Ω |
Electrical data - General information
| Wiring direction | Front-entry wiring |
|---|
Connection data
| Clamping units | 2 |
|---|---|
| Total number of potentials | 1 |
| Number of levels | 1 |
| Number of jumper slots | 2 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Nominal cross-section | 6 mm² |
| Solid conductor | 0.5 … 10 mm² / 20 … 8 AWG |
| Solid conductor; push-in termination | 2.5 … 10 mm² / 14 … 8 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.5 … 10 mm² / 20 … 8 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.5 … 6 mm² / 20 … 10 AWG |
| Fine-stranded conductor; with ferrule; push-in termination | 2.5 … 6 mm² / 16 … 10 AWG |
| Note (conductor cross-section) | Depending on the conductor characteristic, a conductor with a smaller cross-section can also be inserted via push-in termination. |
| Strip length | 13 … 15 mm / 0.51 … 0.59 inches |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Physical data
| Width | 7.5 mm / 0.295 inches |
|---|---|
| Height | 57.4 mm / 2.26 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 32.9 mm / 1.295 inches |
| Depth | 39.5 mm / 1.555 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Marking level | Center/side marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | black |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.182 MJ |
| Weight | 9.8 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 50 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4066966169829 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC000897 |
| ETIM 10.0 | EC000897 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.