Fast delivery within 72 Hours
Wago 2005-7646
Multilevel installation terminal block, 2005 Series, operating toolThis multilevel installation terminal block (item number 2005-7646) is designed to connect conductors quickly and easily. Conductors…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Multilevel installation terminal block, 2005 Series, operating toolThis multilevel installation terminal block (item number 2005-7646) is designed to connect conductors quickly and easily. Conductors should only be connected to this multilevel installation terminal block if their strip length is between 11 and 13 mm . This product features conductor terminals and utilizes Push-in CAGE CLAMP®. Push-in CAGE CLAMP® technology provides a universal connection solution for any type of conductor. It allows both solid and fine-stranded conductors with ferrules to be inserted directly into the clamping point without the need for tools. This multilevel installation terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 0.5 mm² to 6 mm².
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings | Potential – ground |
|---|---|
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 |
| Nominal voltage (III/3) | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 4 kV |
| Rated current | 32 A |
| Current at conductor cross-section (max.) mm² | 36 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
| Ratings | Potential - ground / Potential - ground / Potential - ground |
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 / IEC/EN 60947-7-1 / IEC/EN 60947-7-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
| Rated current | 32 A |
| Current at conductor cross-section (max.) mm² | 36 A |
Electrical data - Ratings per IEC/EN 2
| Ratings | Potential – potential |
|---|---|
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 |
| Rated voltage (III / 3) | 400 V |
| Rated impulse withstand voltage (III/3) | 6 kV |
| Rated current | 32 A |
| Current at conductor cross-section (max.) | 36 A |
| Ratings | Potential - potential / Potential - potential / Potential - potential |
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 / IEC/EN 60947-7-1 / IEC/EN 60947-7-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 400 V |
| Rated impulse withstand voltage | 6 kV |
| Rated current | 32 A |
| Current at conductor cross-section (max.) mm² | 36 A |
Electrical data - Power Loss
| Power loss, per pole (potential) | 1.024 W |
|---|---|
| Rated current I<sub>N</sub> for power loss specification | 32 A |
| Resistance value for specified, current-dependent power loss | 0.001 Ω |
Electrical data - General information
| Wiring direction | Front-entry wiring |
|---|
Connection data
| Clamping units | 5 |
|---|---|
| Total number of potentials | 3 |
| Number of levels | 3 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Nominal cross-section | 4 mm² |
| Solid conductor | 0.5 … 6 mm² / 20 … 10 AWG |
| Solid conductor; push-in termination | 1.5 … 6 mm² / 14 … 10 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.5 … 6 mm² / 20 … 10 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.5 … 4 mm² / 20 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor; with ferrule; push-in termination | 1.5 … 4 mm² / 18 … 12 AWG |
| Note (conductor cross-section) | Depending on the conductor characteristic, a conductor with a smaller cross-section can also be inserted via push-in termination. |
| Strip length | 11 … 13 mm / 0.43 … 0.51 inches |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Physical data
| Width | 6.2 mm / 0.244 inches |
|---|---|
| Height | 123.9 mm / 4.878 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 41.7 mm / 1.642 inches |
Mechanical data
| Potential marking | N/L/PE |
|---|---|
| Mounting type | DIN-35 rail |
| Marking level | Center/side marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.369 MJ |
| Weight | 30.2 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| PU (SPU) | 50 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | CN |
| GTIN | 4055143042260 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-25 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-25 |
| ETIM 9.0 | EC001329 |
| ETIM 10.0 | EC001329 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
| RoHS Exemption | 7(a), 7(c)-I, 7(c)-II |
| SCIP notification number (Austria) | 4526dedd-3c4f-4b47-a3f4-ab3dd4848f85 |
| SCIP notification number (Belgium) | dedba571-a8e6-468c-98bf-2c86a61716ae |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 9ec64871-11da-4acc-8d5e-379828a6a960 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | caee7ee6-e8df-4b78-be48-8a9499ffee1b |
| SCIP notification number (Denmark) | 3073af1c-a1ff-4d78-968f-93d24d8edb9b |
| SCIP notification number (Finland) | bbc6977c-e9f3-401d-a6ff-a176fba78da5 |
| SCIP notification number (France) | 43683dc3-50ef-4ad5-a46e-640a4dd7659d |
| SCIP notification number (Germany) | 0cb39e7e-d56e-49fa-8c58-9f2c7d016f6e |
| SCIP notification number (Hungary) | 1e80ce58-b466-4a55-b125-2222cae994bd |
| SCIP notification number (Italy) | 0bf7675a-21c6-420b-968a-51bdbc3fd17b |
| SCIP notification number (Netherlands) | 3aa94c69-f466-4437-b73b-d2e27e912a84 |
| SCIP notification number (Poland) | 245ff72f-e9d2-4d3f-b194-1406dcc482a5 |
| SCIP notification number (Romania) | 1495ad76-7089-4021-b7be-2ca994d82d0c |
| SCIP notification number (Sweden) | 04c4886c-4044-4583-ac95-a1872dd5e538 |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.