Fast delivery within 72 Hours
Wago 2003-911/1000-923
Fuse plug, 2003 Series, grayEnjoy error-free electrical installations with this fuse plug (item number 2003-911/1000-923). Dimensions: (10.4 x 45.8 x 41.9) mm (width x height x depth).
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Fuse plug, 2003 Series, grayEnjoy error-free electrical installations with this fuse plug (item number 2003-911/1000-923). Dimensions: (10.4 x 45.8 x 41.9) mm (width x height x depth).
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Nominal voltage (III/3) | 230 V |
|---|---|
| Rated current | 6.3 A |
| Operation status indicator | 230 V |
| Blown fuse indication | with indicator lamp |
Electrical data - Ratings per IEC/EN – Notes
| Ratings (note) | Electrical ratings are given by the fuse and blown fuse indication. |
|---|---|
| Rated current (note) | Leakage current in case of a blown fuse: LED 0.25 mA |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 230 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 6.3 A |
| Rated voltage UL (Use Group C) | 230 V |
| Rated current UL (Use Group C) | 6.3 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 230 V / 230 V |
| Rated current | 6.3 A / 6.3 A |
Electrical data - Power Loss
| Power loss (max.) P<sub>l (max.)</sub> (note) | When selecting glass cartridge fuses, make sure that the maximum power loss listed below is not exceeded. The power loss is determined according to IEC or EN 60947-7-3/VDE 0611-6 at 23°C. The temperature rise of the terminal block must be checked according to their application and mounting. Higher ambient temperatures represent an additional impact on miniature fuses. Therefore, in such applications, the rated current must be reduced if necessary. More details are available from the manufacturers. |
|---|
Electrical data - General information
| Fuse type | Cylindrical fuse; 5 x 20 mm |
|---|
Physical data
| Width | 10.4 mm / 0.409 inches |
|---|---|
| Height | 45.8 mm / 1.803 inches |
| Depth | 41.9 mm / 1.65 inches |
Mechanical data
| Marking level | Center marking |
|---|
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.181 MJ |
| Weight | 12.8 g |
Environmental requirements
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
|---|
Commercial data
| PU (SPU) | 25 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4050821608134 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121624 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-49 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-49 |
| ETIM 9.0 | EC002018 |
| ETIM 10.0 | EC002018 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 7(a) |
| SCIP notification number (Austria) | fc825fb0-ec7e-4ce1-bea5-80d5e4f6a15c |
| SCIP notification number (Belgium) | 7c2718ad-9c18-437b-8283-1fd3511596fd |
| SCIP notification number (Bulgaria) | b927b5aa-40a4-4702-a4d5-c9b87294b002 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 1a5f99f5-14b3-4ca1-8b19-a14da31a5fa2 |
| SCIP notification number (Denmark) | e4b6a6d5-ff3e-432d-a9a2-436286503fa9 |
| SCIP notification number (Finland) | cae6881b-b567-4809-a901-9b40328957b1 |
| SCIP notification number (France) | 35b279ea-3d61-4327-80bf-c113330bde09 |
| SCIP notification number (Germany) | 91d0fd1c-3dfb-459e-b1fa-ddc919be360e |
| SCIP notification number (Hungary) | 4dc3ccd6-75d4-4b6f-a0a6-8aaf586d1eb4 |
| SCIP notification number (Italy) | 380c4294-d6f8-4f66-8e37-2b835b84e7f0 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 755e46d6-79cd-466c-8647-eb76b367bb6c |
| SCIP notification number (Poland) | 77ede271-24ce-4bf8-b2c4-c8e22e31b83c |
| SCIP notification number (Romania) | 9313bc02-3560-45a5-a6dc-1aec7a8d62f9 |
| SCIP notification number (Sweden) | 3aa9ccd6-4bd3-4fd1-9d94-700d3b4327b3 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 2003-911/1000-923” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.