Fast delivery within 72 Hours
Wago 2003-6642
Multilevel installation terminal block, 2003 Series, grayQuick and easy connections are guaranteed with this multilevel installation terminal block (item number 2003-6642). Conductors can only be conn…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Multilevel installation terminal block, 2003 Series, grayQuick and easy connections are guaranteed with this multilevel installation terminal block (item number 2003-6642). Conductors can only be connected to this multilevel installation terminal block if their strip length is between 10 and 12 mm . Featuring conductor terminals along with Push-in CAGE CLAMP®, this product delivers reliable performance. Our Push-in CAGE CLAMP® is a universal, maintenance-free connection solution for all conductor types, offering a key advantage: both solid and fine-stranded conductors with ferrules can be directly inserted without the need for tools or any preparation, such as crimping the ferrule. Depending on the conductor type, this multilevel installation terminal block is designed for conductor cross sections ranging from 0.25 mm² to 4 mm².
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings | Potential – ground |
|---|---|
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 |
| Nominal voltage (III/3) | 400 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 6 kV |
| Rated current | 24 A |
| Current at conductor cross-section (max.) mm² | 28 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
| Ratings | Potential - ground / Potential - ground / Potential - ground |
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 / IEC/EN 60947-7-1 / IEC/EN 60947-7-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 400 V |
| Rated impulse withstand voltage | 6 kV |
| Rated current | 24 A |
| Current at conductor cross-section (max.) mm² | 28 A |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 20 A |
| Rated voltage UL (Use Group C) | 150 V |
| Rated current UL (Use Group C) | 20 A |
| Rated voltage UL (Use Group D) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group D) | 10 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V / 150 V / 300 V |
| Rated current | 20 A / 20 A / 10 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Approvals per | CSA 22.2 No 158 |
|---|---|
| Rated voltage CSA (Use Group B) | 300 V |
| Rated current CSA (Use Group B) | 20 A |
| Rated voltage CSA (Use Group D) | 150 V |
| Rated current CSA (Use Group D) | 10 A |
| Rated voltage CSA (Use Group D) | 300 V |
| Rated current CSA (Use Group D) | 10 A |
| Approvals per | CSA 22.2 No 158 / CSA 22.2 No 158 / CSA 22.2 No 158 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V / 150 V |
| Rated current | 20 A / 10 A |
Electrical data - Power Loss
| Power loss, per pole (potential) | 0.766 W |
|---|---|
| Rated current I<sub>N</sub> for power loss specification | 24 A |
| Resistance value for specified, current-dependent power loss | 0.001 Ω |
Electrical data - General information
| Wiring direction | Front-entry wiring |
|---|
Connection data
| Clamping units | 4 |
|---|---|
| Total number of potentials | 3 |
| Number of levels | 3 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Nominal cross-section | 2.5 mm² |
| Solid conductor | 0.25 … 4 mm² / 22 … 12 AWG |
| Solid conductor; push-in termination | 0.75 … 4 mm² / 18 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.25 … 4 mm² / 22 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.25 … 2.5 mm² / 22 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor; with ferrule; push-in termination | 1 … 2.5 mm² / 18 … 14 AWG |
| Note (conductor cross-section) | Depending on the conductor characteristic, a conductor with a smaller cross-section can also be inserted via push-in termination. |
| Strip length | 10 … 12 mm / 0.39 … 0.47 inches |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Physical data
| Width | 5.2 mm / 0.205 inches |
|---|---|
| Height | 110 mm / 4.331 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 45.2 mm / 1.78 inches |
Mechanical data
| Potential marking | L/L |
|---|---|
| Mounting type | DIN-35 rail |
| Marking level | Center/side marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.307 MJ |
| Weight | 17.3 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| Product Group | 22 (TOPJOB S) |
|---|---|
| PU (SPU) | 50 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | CN |
| GTIN | 4050821322047 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-25 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-25 |
| ETIM 9.0 | EC001329 |
| ETIM 10.0 | EC001329 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.