Fast delivery within 72 Hours
Wago 2002-880/1000-411
Component module with diode, 2002 Series, grayThis component module with diode (item number 2002-880/1000-411) simplifies electrical installations.
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Component module with diode, 2002 Series, grayThis component module with diode (item number 2002-880/1000-411) simplifies electrical installations.
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Rated current | 0.5 A |
|---|
Electrical data - General information
| Nominal voltage | 250 V |
|---|---|
| Reverse voltage | 1,000 V |
| Number/type of diode/LED | with 1N4007 diode |
Physical data
| Width | 10.4 mm / 0.409 inches |
|---|
Mechanical data
| Marking level | Center marking |
|---|
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.109 MJ |
| Weight | 4.4 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| Product Group | 22 (TOPJOB S) |
|---|---|
| PU (SPU) | 50 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454949006 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121402 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-49 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-49 |
| ETIM 9.0 | EC002018 |
| ETIM 10.0 | EC002018 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 7(a) |
| SCIP notification number (Austria) | 8a82dba0-ae45-46a5-b9d7-2411e464b9fe |
| SCIP notification number (Belgium) | 5539267a-9712-4440-bb4b-8736b3782209 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | c41d57d9-3bba-465f-8719-09f45d7f4fa0 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | d9a34e6f-d103-4549-b46b-cd283de64523 |
| SCIP notification number (Denmark) | 2d15fa36-8536-4d8a-96f2-26196b5bdfe5 |
| SCIP notification number (Finland) | ab085620-0c25-4f3e-b22c-418daf9e499a |
| SCIP notification number (France) | 86bef947-9f19-4c52-beea-292e7312a42f |
| SCIP notification number (Germany) | 65587ca4-2b41-44f0-b167-8a05b9d4cc81 |
| SCIP notification number (Hungary) | a894ddeb-71cb-4b4c-afa4-777e0b079e1e |
| SCIP notification number (Italy) | ded3223a-1bae-4538-989d-bec138a48a56 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 563a6586-8a27-496a-894a-4c6a5cfbcaee |
| SCIP notification number (Poland) | d6d7cc1c-cea3-4c39-8bfc-eaffee9cb398 |
| SCIP notification number (Romania) | ec8afcfd-9faa-44b7-b69c-7bf9b4f814b3 |
| SCIP notification number (Sweden) | 2d6994b2-ca9e-42bd-ac0d-49786e3355ea |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 2002-880/1000-411” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.