Fast delivery within 72 Hours
Wago 2002-800/1000-919
Component plug; 2-pole; with Z diode; anode, right side; 5.2 mm wide; gray 2002-800/1000-919
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Component plug; 2-pole; with Z diode; anode, right side; 5.2 mm wide; gray 2002-800/1000-919
Specification
Electrical data
| Operating voltage | 250 VAC |
|---|---|
| Load current per potential | 24 A |
| Power (max.) | 0.6 W |
| Thermal resistance | 140 |
| Tolerance | ±1 % |
| Resistor type/design | DIN 0207 |
Safety and protection
| Rated impulse withstand voltage | 4 kV |
|---|---|
| Pollution degree | 3 |
| Protection type | IP20 |
Physical data
| Width | 5.2 mm / 0.205 inches |
|---|
Material data
| Color | gray |
|---|---|
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Material group | I |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.071 MJ |
| Weight | 3 g |
Environmental requirements
| Ambient temperature (operation) | -25 … +70 °C |
|---|---|
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
Standards and specifications
| Standards/specifications | EN 60947-7-1, EN 60664-1, EN 60529 |
|---|
Commercial data
| Product Group | 22 (TOPJOB S) |
|---|---|
| PU (SPU) | 100 pcs |
| Packaging type | Box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4050821569152 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121409 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC002018 |
| ETIM 10.0 | EC002018 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 7(a) |
| SCIP notification number (Austria) | 9b914b54-9fc1-4520-b2bd-55b9e0aa065f |
| SCIP notification number (Belgium) | 5af26f2e-f4e3-4f28-9c33-fa477de87421 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 4b69f58e-4841-4e08-a2ea-13b621635441 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | dc342d5c-588e-4e5d-8d2d-578e77486ddb |
| SCIP notification number (Denmark) | 410d00fd-b25c-48f3-986b-c536547a48ac |
| SCIP notification number (Finland) | 095e7651-5f24-400d-9f79-4c7f1fd285c9 |
| SCIP notification number (France) | dbc7440a-7259-4a13-b1f7-db2595d82ff6 |
| SCIP notification number (Germany) | 71d79909-72b3-47be-9e7b-854412a9e104 |
| SCIP notification number (Hungary) | 0470911d-d033-4e16-aecf-67fda3bb89e3 |
| SCIP notification number (Italy) | 4375195e-c6bc-4409-9e9e-2817147456e7 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 181a1cb8-8e5b-4eb3-ba7c-4119ccc4097b |
| SCIP notification number (Poland) | db66d668-f719-4981-9699-880df76bd914 |
| SCIP notification number (Romania) | 5143228f-945d-4992-85b6-c4658b63e5e5 |
| SCIP notification number (Sweden) | 5c7848f5-2d8b-4125-8564-c4ea4cc25078 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 2002-800/1000-919” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.