Fast delivery within 72 Hours
Wago 2002-800/1000-541
Component module with LED, 2002 Series, grayThis component module with LED (item number 2002-800/1000-541) simplifies electrical installations.
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Component module with LED, 2002 Series, grayThis component module with LED (item number 2002-800/1000-541) simplifies electrical installations.
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Rated current | 0.003 A |
|---|---|
| Operation status indicator | 12 … 30 V |
Electrical data - General information
| Number/type of diode/LED | Red LED |
|---|
Physical data
| Width | 5.2 mm / 0.205 inches |
|---|
Mechanical data
| Marking level | Center marking |
|---|
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.069 MJ |
| Weight | 3.2 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| Product Group | 22 (TOPJOB S) |
|---|---|
| PU (SPU) | 100 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454913908 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121402 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-49 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-49 |
| ETIM 9.0 | EC002018 |
| ETIM 10.0 | EC002018 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 2002-800/1000-541” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.