Fast delivery within 72 Hours
Wago 2002-800/1000-411
Component module with diode, 2002 Series, grayOur component module with diode (item number 2002-800/1000-411) simplifies electrical installations.
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Component module with diode, 2002 Series, grayOur component module with diode (item number 2002-800/1000-411) simplifies electrical installations.
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Rated current | 0.5 A |
|---|
Electrical data - General information
| Nominal voltage | 250 V |
|---|---|
| Reverse voltage | 1,000 V |
| Number/type of diode/LED | with 1N4007 diode |
Physical data
| Width | 5.2 mm / 0.205 inches |
|---|
Mechanical data
| Marking level | Center marking |
|---|
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.084 MJ |
| Weight | 3.1 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Commercial data
| Product Group | 22 (TOPJOB S) |
|---|---|
| PU (SPU) | 100 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454948993 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121402 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-49 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-49 |
| ETIM 9.0 | EC002018 |
| ETIM 10.0 | EC002018 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 7(a) |
| SCIP notification number (Austria) | b8919147-4073-4998-bb2e-48b7d6d008e9 |
| SCIP notification number (Belgium) | ffc24d50-fc5d-4186-a91f-3a516ddb82a3 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 27e92691-a401-468b-9fee-12c0f47aac10 |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 3662a538-bbc8-42e6-be22-fe8f5af5cf23 |
| SCIP notification number (Denmark) | 47471db5-26d4-4e11-9055-5d03a9a6ce19 |
| SCIP notification number (Finland) | bc0c7dd5-165e-456e-9e1b-b3a2bc4cfca2 |
| SCIP notification number (France) | 0e19a394-5998-4548-92d4-f8717262714c |
| SCIP notification number (Germany) | 4366427c-ae43-4cb8-b567-53a315cdb89c |
| SCIP notification number (Hungary) | 641f11a9-4164-40e9-aac4-ef8b8a194149 |
| SCIP notification number (Italy) | 5336760b-db9a-42bf-a63c-2386d3c37451 |
| SCIP notification number (Netherlands) | fc1be457-3e3b-4db9-aecf-b3be19c4629a |
| SCIP notification number (Poland) | 44bdaca9-97ca-45ca-83b9-3b79747d19a2 |
| SCIP notification number (Romania) | 85833a27-38ff-4659-85df-973671f9d621 |
| SCIP notification number (Sweden) | 80b6e838-d387-443c-82ce-f494493b0ffc |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 2002-800/1000-411” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.