Fast delivery within 72 Hours
Wago 2002-400/000-006
Continuous jumper; 2-way; insulated; blue 2002-400/000-006
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Continuous jumper; 2-way; insulated; blue 2002-400/000-006
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Nominal voltage (III/3) | 800 V |
|---|---|
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 8 kV |
| Rated current | 25 A |
Physical data
| Width | 5.7 mm / 0.224 inches |
|---|---|
| Height | 4.1 mm / 0.161 inches |
| Depth | 18.5 mm / 0.726 inches |
| Jumper assignment | 1-2 |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | blue |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.005 MJ |
| Weight | 0.7 g |
Commercial data
| PU (SPU) | 25 pcs |
|---|---|
| Packaging type | Bag |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4066966328431 |
| Customs tariff number | 85366990990 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| ETIM 9.0 | EC000489 |
| ETIM 10.0 | EC000489 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Wago 2002-400/000-006” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.