Fast delivery within 72 Hours
Wago 2002-3212/1000-673
Triple-deck terminal block, 2002 Series, grayOur triple-deck terminal block (item number 2002-3212/1000-673) ensures effortless electrical installations. Ensure that the strip lengths are between 10 a…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Triple-deck terminal block, 2002 Series, grayOur triple-deck terminal block (item number 2002-3212/1000-673) ensures effortless electrical installations. Ensure that the strip lengths are between 10 and 12 mm when connecting conductors to this triple-deck terminal block. The triple-deck terminal block also functions as a component terminal block with diode. Featuring conductor terminals along with Push-in CAGE CLAMP®, this product outperforms the competition. Push-in CAGE CLAMP® connection technology is ideal for connecting all conductor types. Both solid and fine-stranded conductors with ferrules can be inserted without needing to use any tools—all thanks to its pluggable design. Depending on the conductor type, this triple-deck terminal block is designed for conductor cross sections ranging from 0.25 mm² to 4 mm².
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 |
|---|---|
| Rated current | 0.5 A |
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 / IEC/EN 60947-7-1 / IEC/EN 60947-7-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
Electrical data - General information
| Nominal voltage | 250 V |
|---|---|
| Reverse voltage | 1,000 V |
| Number/type of diode/LED | with 3 1N4007 diodes |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Connection data
| Clamping units | 6 |
|---|---|
| Total number of potentials | 6 |
| Number of levels | 3 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Nominal cross-section | 2.5 mm² |
| Solid conductor | 0.25 … 4 mm² / 22 … 12 AWG |
| Solid conductor; push-in termination | 0.75 … 4 mm² / 18 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.25 … 4 mm² / 22 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.25 … 2.5 mm² / 22 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor; with ferrule; push-in termination | 1 … 2.5 mm² / 18 … 14 AWG |
| Note (conductor cross-section) | Depending on the conductor characteristic, a conductor with a smaller cross-section can also be inserted via push-in termination. |
| Strip length | 10 … 12 mm / 0.39 … 0.47 inches |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Physical data
| Width | 5.2 mm / 0.205 inches |
|---|---|
| Height | 93.3 mm / 3.673 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 69.5 mm / 2.736 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Marking level | Center/side marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.37 MJ |
| Weight | 17.9 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Environmental requirements - Environmental Testing
| Test specification: <br/>Railway applications –<br/>Rolling stock –<br/>Electronic equipment | DIN EN 50155 (VDE 0115-200):2022-06 |
|---|---|
| Test procedure: <br/>Railway applications – <br/>Rolling stock equipment – <br/>Vibration and shock tests | DIN EN 61373 (VDE 0115-0106):2011-04 |
| Spectrum/Mounting location | Service life test, Category 1, Class A/B |
| Functional test with noise-like oscillations | Test passed according to Section 8 of the standard |
| Frequency | f1 = 5 Hz to f2 = 150 Hz |
| Acceleration | 0.101g (highest test level used for all axes) |
| Test duration per axis | 10 min. |
| Test directions | X, Y and Z axes |
| Monitoring of contact faults and interruptions | Passed |
| Voltage drop measurement before and after each axis | Passed |
| Simulated service life test through increased levels of noise-like oscillations | Test passed according to Section 9 of the standard |
| Frequency | f1 = 5 Hz to f2 = 150 Hz |
| Acceleration | 0.572g (highest test level used for all axes) |
| Test duration per axis | 5 h |
| Test directions | X, Y and Z axes |
| Extended testing: Monitoring of contact faults and interruptions | Passed |
| Extended testing: Voltage drop measurement before and after each axis | Passed |
| Shock test | Test passed according to Section 10 of the standard |
| Shock pulse form | Half sine |
| Acceleration | 5g (highest test level used for all axes) |
| Shock duration | 30 ms |
| Number of shocks (per axis) | 3 pos. und 3 neg. |
| Test directions | X, Y and Z axes |
| Extended testing: Monitoring of contact faults and interruptions | Passed |
| Extended testing: Voltage drop measurement before and after each axis | Passed |
| Vibration and shock stress for rolling stock equipment | Passed |
Commercial data
| Product Group | 22 (TOPJOB S) |
|---|---|
| PU (SPU) | 50 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454375720 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-27 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-27 |
| ETIM 9.0 | EC000903 |
| ETIM 10.0 | EC000903 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 7(a) |
| SCIP notification number (Austria) | 32cefc98-f1d4-49eb-8ea5-5cacd6f95a6c |
| SCIP notification number (Belgium) | 8f6869d3-334e-48cb-a761-67c7a8e75fc9 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 868f0539-81f7-42c8-93c1-d5eb7cc5524e |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 1043fb3f-57d7-4404-9d98-320f2e72bd77 |
| SCIP notification number (Denmark) | afef0a7e-3767-494d-989a-9663169cfa51 |
| SCIP notification number (Finland) | 2272762d-ab10-4d8c-9ac2-f68d8d545dd9 |
| SCIP notification number (France) | a45faa2f-8d1e-41d5-a0c6-5bbe39b1f1a6 |
| SCIP notification number (Germany) | e96c0775-16d4-4171-8292-83ca0be91df1 |
| SCIP notification number (Hungary) | 9c2ab640-6514-4294-837e-e32da9635c08 |
| SCIP notification number (Italy) | e0f1270d-b448-48f3-a0f2-70ca0c61d3e8 |
| SCIP notification number (Netherlands) | 0185947c-7d78-4528-a34f-5dd531eb5089 |
| SCIP notification number (Poland) | 47d4d465-02cd-4ce2-b565-36887c6b0b23 |
| SCIP notification number (Romania) | bb423f87-95e0-439d-a32b-056aa122b389 |
| SCIP notification number (Sweden) | 73444ae1-5b8f-4027-beeb-ae94bfc3b314 |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.