Fast delivery within 72 Hours
Wago 2002-2974
Double-deck terminal block, 2002 Series, operating toolOur double-deck terminal block (item number 2002-2974) ensures effortless electrical installations. Strip lengths must be between 10 and 12 mm w…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Double-deck terminal block, 2002 Series, operating toolOur double-deck terminal block (item number 2002-2974) ensures effortless electrical installations. Strip lengths must be between 10 and 12 mm when connecting conductors to this double-deck terminal block. The double-deck terminal block also serves as a disconnect terminal block. Featuring conductor terminals along with Push-in CAGE CLAMP®, this product is highly versatile. Push-in CAGE CLAMP® technology provides a universal connection solution for all conductor types. It allows both solid and fine-stranded conductors with ferrules to be inserted directly into the clamping point without the need for tools. This double-deck terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 0.25 mm² to 4 mm².This product is designed for specific Ex applications (please refer to the product datasheet).
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 400 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 6 kV |
| Rated current | 16 A |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 / IEC/EN 60947-7-1 / IEC/EN 60947-7-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 400 V |
| Rated impulse withstand voltage | 6 kV |
| Rated current | 16 A |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 15 A |
| Rated voltage UL (Use Group C) | 300 V |
| Rated current UL (Use Group C) | 15 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V / 300 V |
| Rated current | 15 A / 15 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Approvals per | CSA 22.2 No 158 |
|---|---|
| Rated voltage CSA (Use Group B) | 300 V |
| Rated current CSA (Use Group B) | 15 A |
| Rated voltage CSA (Use Group C) | 150 V |
| Rated current CSA (Use Group C) | 15 A |
| Rated voltage CSA (Use Group D) | 300 V |
| Rated current CSA (Use Group D) | 15 A |
| Approvals per | CSA 22.2 No 158 / CSA 22.2 No 158 / CSA 22.2 No 158 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 300 V / 150 V / 300 V |
| Rated current | 15 A / 15 A / 15 A |
Electrical data - Ex information
| Ratings per | ATEX: KIWA 17 ATEX 0030 U / IECEx: KIWA 17.0014U (Ex ec IIC Gc) |
|---|---|
| Rated voltage EN (Ex e II) | 440 V |
| Rated current (Ex e II) | 14 A |
Electrical data - Power Loss
| Power loss, per pole (potential) | 0.341 W |
|---|---|
| Rated current I<sub>N</sub> for power loss specification | 16 A |
| Resistance value for specified, current-dependent power loss | 0.001 Ω |
Electrical data - General information
| Wiring direction | Front-entry wiring |
|---|
Connection data
| Clamping units | 4 |
|---|---|
| Total number of potentials | 4 |
| Number of levels | 2 |
| Number of jumper slots | 2 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Nominal cross-section | 2.5 mm² |
| Solid conductor | 0.25 … 4 mm² / 22 … 12 AWG |
| Solid conductor; push-in termination | 0.75 … 4 mm² / 18 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.25 … 4 mm² / 22 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.25 … 2.5 mm² / 22 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor; with ferrule; push-in termination | 1 … 2.5 mm² / 18 … 14 AWG |
| Note (conductor cross-section) | Depending on the conductor characteristic, a conductor with a smaller cross-section can also be inserted via push-in termination. |
| Strip length | 10 … 12 mm / 0.39 … 0.47 inches |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Physical data
| Width | 5.2 mm / 0.205 inches |
|---|---|
| Height | 108 mm / 4.252 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 42 mm / 1.654 inches |
Mechanical data
| Potential marking | N/N |
|---|---|
| Mounting type | DIN-35 rail |
| Marking level | Side marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | blue |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.315 MJ |
| Weight | 16.9 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Environmental requirements - Environmental Testing
| Test specification: <br/>Railway applications –<br/>Rolling stock –<br/>Electronic equipment | DIN EN 50155 (VDE 0115-200):2022-06 |
|---|---|
| Test procedure: <br/>Railway applications – <br/>Rolling stock equipment – <br/>Vibration and shock tests | DIN EN 61373 (VDE 0115-0106):2011-04 |
| Spectrum/Mounting location | Service life test, Category 1, Class A/B |
| Functional test with noise-like oscillations | Test passed according to Section 8 of the standard |
| Frequency | f1 = 5 Hz to f2 = 150 Hz |
| Acceleration | 0.101g (highest test level used for all axes) |
| Test duration per axis | 10 min. |
| Test directions | X, Y and Z axes |
| Monitoring of contact faults and interruptions | Passed |
| Voltage drop measurement before and after each axis | Passed |
| Simulated service life test through increased levels of noise-like oscillations | Test passed according to Section 9 of the standard |
| Frequency | f1 = 5 Hz to f2 = 150 Hz |
| Acceleration | 0.572g (highest test level used for all axes) |
| Test duration per axis | 5 h |
| Test directions | X, Y and Z axes |
| Extended testing: Monitoring of contact faults and interruptions | Passed |
| Extended testing: Voltage drop measurement before and after each axis | Passed |
| Shock test | Test passed according to Section 10 of the standard |
| Shock pulse form | Half sine |
| Acceleration | 5g (highest test level used for all axes) |
| Shock duration | 30 ms |
| Number of shocks (per axis) | 3 pos. und 3 neg. |
| Test directions | X, Y and Z axes |
| Extended testing: Monitoring of contact faults and interruptions | Passed |
| Extended testing: Voltage drop measurement before and after each axis | Passed |
| Vibration and shock stress for rolling stock equipment | Passed |
Commercial data
| Product Group | 22 (TOPJOB S) |
|---|---|
| PU (SPU) | 50 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | CN |
| GTIN | 4055143874366 |
| Customs tariff number | 85365080000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-26 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-26 |
| ETIM 9.0 | EC000902 |
| ETIM 10.0 | EC000902 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| RoHS Compliance Status | Compliant,No Exemption |
|---|

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.