Fast delivery within 72 Hours
Wago 2002-2611/1000-867
Double-deck terminal block, 2002 Series, Push-in CAGE CLAMP®Our double-deck terminal block (item number 2002-2611/1000-867) is designed for seamless electrical installations. Conductors can only be co…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Double-deck terminal block, 2002 Series, Push-in CAGE CLAMP®Our double-deck terminal block (item number 2002-2611/1000-867) is designed for seamless electrical installations. Conductors can only be connected to this double-deck terminal block if their strip length is between 10 and 12 mm . The double-deck terminal block also functions as a fuse terminal block. This product features conductor terminals and utilizes Push-in CAGE CLAMP®. Push-in CAGE CLAMP® technology provides a universal connection solution for any type of conductor. It allows both solid and fine-stranded conductors with ferrules to be inserted directly into the clamping point without the need for tools. This double-deck terminal block is suitable for conductor cross sections ranging from 0.25 mm² to 4 mm².This product is designed for specific Ex applications (please refer to the product datasheet).
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-3 |
|---|---|
| Nominal voltage (III/3) | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage (III / 3) | 6 kV |
| Rated current | 6.3 A |
| Operation status indicator | 120 V |
| Blown fuse indication | 120 V |
| Legend (ratings) | (III / 3) ≙ Overvoltage category III / Pollution degree 3 |
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-3 / IEC/EN 60947-7-3 / IEC/EN 60947-7-3 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
| Nominal voltage | 250 V |
| Rated impulse withstand voltage | 6 kV |
| Rated current | 6.3 A |
Electrical data - Ratings per IEC/EN – Notes
| Ratings (note) | Electrical ratings are given by the fuse and blown fuse indication. |
|---|---|
| Rated current (note) | Leakage current in case of a blown fuse: LED 2 mA |
Electrical data - Ratings per UL
| Approvals per | UL 1059 |
|---|---|
| Rated voltage UL (Use Group B) | 120 V |
| Rated current UL (Use Group B) | 6.3 A |
| Rated voltage UL (Use Group C) | 120 V |
| Rated current UL (Use Group C) | 6.3 A |
| Approvals per | UL 1059 / UL 1059 / UL 1059 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 120 V / 120 V |
| Rated current | 6.3 A / 6.3 A |
Electrical data - Ratings per CSA
| Approvals per | CSA 22.2 No 158 |
|---|---|
| Rated voltage CSA (Use Group B) | 120 V |
| Rated current CSA (Use Group B) | 6.3 A |
| Rated voltage CSA (Use Group C) | 120 V |
| Rated current CSA (Use Group C) | 6.3 A |
| Approvals per | CSA 22.2 No 158 / CSA 22.2 No 158 / CSA 22.2 No 158 |
| Use group | B / C / D |
| Rated voltage | 120 V / 120 V |
| Rated current | 6.3 A / 6.3 A |
Electrical data - Ex information
| Reference to hazardous areas | See “Downloads – Documentation – Additional Information: Technical Section; Technical Explications” |
|---|---|
| Ratings per | ATEX: KIWA 17 ATEX 0030 U / IECEx: KIWA 17.0014U (Ex ec IIC Gc) |
| Rated voltage EN (Ex e II) | 275 V |
| Rated current (Ex e II) | 6.3 A |
Electrical data - Power Loss
| Maximum power loss P<sub>loss</sub> of fuse insert for overload and short-circuit protection (individual arrangement) | 1.6 W |
|---|---|
| Maximum power loss P<sub>loss</sub> of fuse insert for overload and short-circuit protection (block arrangement) | 1.6 W |
| Power loss P<sub>l</sub> max. short-circuit protection (individual arrangement) | 2.5 W |
| Power loss P<sub>loss</sub> (max.) of fuse cartridge for short-circuit protection (block arrangement) | 2.5 W |
Electrical data - General information
| Fuse receptacle | pivoting |
|---|---|
| Fuse type | Cylindrical fuse; 5 x 20 mm |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Connection data
| Clamping units | 4 |
|---|---|
| Total number of potentials | 2 |
| Number of levels | 2 |
| Number of jumper slots | 4 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Nominal cross-section | 2.5 mm² |
| Solid conductor | 0.25 … 4 mm² / 22 … 12 AWG |
| Solid conductor; push-in termination | 0.75 … 4 mm² / 18 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.25 … 4 mm² / 22 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.25 … 2.5 mm² / 22 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor; with ferrule; push-in termination | 1 … 2.5 mm² / 18 … 14 AWG |
| Note (conductor cross-section) | Depending on the conductor characteristic, a conductor with a smaller cross-section can also be inserted via push-in termination. |
| Strip length | 10 … 12 mm / 0.39 … 0.47 inches |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Physical data
| Width | 6.2 mm / 0.244 inches |
|---|---|
| Height | 93 mm / 3.661 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 76.4 mm / 3.008 inches |
Mechanical data
| Potential marking | L/L |
|---|---|
| Mounting type | DIN-35 rail |
| Marking level | Center/side marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.476 MJ |
| Weight | 23 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Environmental requirements - Environmental Testing
| Test specification: <br/>Railway applications –<br/>Rolling stock –<br/>Electronic equipment | DIN EN 50155 (VDE 0115-200):2022-06 |
|---|---|
| Test procedure: <br/>Railway applications – <br/>Rolling stock equipment – <br/>Vibration and shock tests | DIN EN 61373 (VDE 0115-0106):2011-04 |
| Spectrum/Mounting location | Service life test, Category 1, Class A/B |
| Functional test with noise-like oscillations | Test passed according to Section 8 of the standard |
| Frequency | f1 = 5 Hz to f2 = 150 Hz |
| Acceleration | 0.101g (highest test level used for all axes) |
| Test duration per axis | 10 min. |
| Test directions | X, Y and Z axes |
| Monitoring of contact faults and interruptions | Passed |
| Voltage drop measurement before and after each axis | Passed |
| Simulated service life test through increased levels of noise-like oscillations | Test passed according to Section 9 of the standard |
| Frequency | f1 = 5 Hz to f2 = 150 Hz |
| Acceleration | 0.572g (highest test level used for all axes) |
| Test duration per axis | 5 h |
| Test directions | X, Y and Z axes |
| Extended testing: Monitoring of contact faults and interruptions | Passed |
| Extended testing: Voltage drop measurement before and after each axis | Passed |
| Shock test | Test passed according to Section 10 of the standard |
| Shock pulse form | Half sine |
| Acceleration | 5g (highest test level used for all axes) |
| Shock duration | 30 ms |
| Number of shocks (per axis) | 3 pos. und 3 neg. |
| Test directions | X, Y and Z axes |
| Extended testing: Monitoring of contact faults and interruptions | Passed |
| Extended testing: Voltage drop measurement before and after each axis | Passed |
| Vibration and shock stress for rolling stock equipment | Passed |
Commercial data
| PU (SPU) | 25 pcs |
|---|---|
| Packaging type | box |
| Country of origin | CN |
| GTIN | 4055143873413 |
| Customs tariff number | 85369095000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-16 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-16 |
| ETIM 9.0 | EC000899 |
| ETIM 10.0 | EC000899 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 1303-86-2, 1317-36-8, 7439-92-1 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | Diboron trioxide, Lead, Lead monoxide |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 7(c)-I |
| SCIP notification number (Austria) | b93bff8f-16be-437b-a573-a76bb0ecabfe |
| SCIP notification number (Belgium) | 0eef6cd0-b068-4d15-9858-4d11abecd56c |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 6679ff9a-3999-457d-b0de-e0eed169260b |
| SCIP notification number (Czech Republic) | bb77993f-95fc-4863-9e96-cc0af76de32c |
| SCIP notification number (Denmark) | 2b02e065-a571-4c01-84b7-80e38a18964d |
| SCIP notification number (Finland) | 92e0bbb2-d6b9-4877-a9bb-6682507f2e37 |
| SCIP notification number (France) | 6b7c2673-a7e8-493e-8e75-1a09832e5437 |
| SCIP notification number (Germany) | 63672607-14d7-425e-aabb-91260cdcd0b2 |
| SCIP notification number (Hungary) | 1614819a-9703-4032-a2f3-f62295be4a95 |
| SCIP notification number (Italy) | 27afdb04-fb00-4d6b-b5e3-f7c415a9ae9a |
| SCIP notification number (Netherlands) | 7f364a48-7b0d-4696-bf27-b22e7e541764 |
| SCIP notification number (Poland) | 21ab8af5-d789-4a13-8bfb-d5b36f39db0c |
| SCIP notification number (Romania) | e3315adc-bdb6-4e25-8103-3c2120439f9e |
| SCIP notification number (Sweden) | 9c70baf7-a83f-44dc-af2d-c83ff84e93e2 |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.