Fast delivery within 72 Hours
Wago 2002-2214/1000-491
Double-deck terminal block, 2002 Series, grayEnjoy effortless electrical installations with this double-deck terminal block (item number 2002-2214/1000-491). Ensure that the strip lengths are between…
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Double-deck terminal block, 2002 Series, grayEnjoy effortless electrical installations with this double-deck terminal block (item number 2002-2214/1000-491). Ensure that the strip lengths are between 10 and 12 mm when connecting conductors to this double-deck terminal block. The double-deck terminal block also functions as a component terminal block with diode. This product features conductor terminals and utilizes Push-in CAGE CLAMP®. Push-in CAGE CLAMP® connection technology is ideal for connecting all conductor types. Solid and fine-stranded conductors with ferrules can be inserted without needing to use any tools—all thanks to its pluggable design. Depending on the type of conductor, this double-deck terminal block is ideal for conductor cross sections ranging from 0.25 mm² to 4 mm².
Specification
Electrical data - Ratings per IEC/EN
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 |
|---|---|
| Rated current | 0.5 A |
| Ratings per | IEC/EN 60947-7-1 / IEC/EN 60947-7-1 / IEC/EN 60947-7-1 |
| Overvoltage category | III / III / II |
| Pollution degree | 3 / 2 / 2 |
Electrical data - General information
| Nominal voltage | 250 V |
|---|---|
| Reverse voltage | 1,000 V |
| Number/type of diode/LED | with 2 1N4007 diodes |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Connection data
| Clamping units | 4 |
|---|---|
| Total number of potentials | 4 |
| Number of levels | 2 |
Connection data - Connection 1
| Connection technology | Push-in CAGE CLAMP® |
|---|---|
| Actuation type | Operating tool |
| Connectable conductor materials | Copper |
| Nominal cross-section | 2.5 mm² |
| Solid conductor | 0.25 … 4 mm² / 22 … 12 AWG |
| Solid conductor; push-in termination | 0.75 … 4 mm² / 18 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor | 0.25 … 4 mm² / 22 … 12 AWG |
| Fine-stranded conductor; with insulated ferrule | 0.25 … 2.5 mm² / 22 … 14 AWG |
| Fine-stranded conductor; with ferrule; push-in termination | 1 … 2.5 mm² / 18 … 14 AWG |
| Note (conductor cross-section) | Depending on the conductor characteristic, a conductor with a smaller cross-section can also be inserted via push-in termination. |
| Strip length | 10 … 12 mm / 0.39 … 0.47 inches |
| Wiring direction | Front-entry wiring |
Physical data
| Width | 5.2 mm / 0.205 inches |
|---|---|
| Height | 69.7 mm / 2.744 inches |
| Depth from upper-edge of DIN-rail | 51.7 mm / 2.035 inches |
Mechanical data
| Mounting type | DIN-35 rail |
|---|---|
| Marking level | Center/side marking |
Material data
| Note (material data) | Information on material specifications can be found here |
|---|---|
| Color | gray |
| Material group | I |
| Insulation material (main housing) | Polyamide (PA66) |
| Flammability class per UL94 | V0 |
| Fire load | 0.234 MJ |
| Weight | 10.1 g |
Environmental requirements
| Processing temperature | -35 … +85 °C |
|---|---|
| Continuous operating temperature | -60 … +105 °C |
Environmental requirements - Environmental Testing
| Test specification: <br/>Railway applications –<br/>Rolling stock –<br/>Electronic equipment | DIN EN 50155 (VDE 0115-200):2022-06 |
|---|---|
| Test procedure: <br/>Railway applications – <br/>Rolling stock equipment – <br/>Vibration and shock tests | DIN EN 61373 (VDE 0115-0106):2011-04 |
| Spectrum/Mounting location | Service life test, Category 1, Class A/B |
| Functional test with noise-like oscillations | Test passed according to Section 8 of the standard |
| Frequency | f1 = 5 Hz to f2 = 150 Hz |
| Acceleration | 0.101g (highest test level used for all axes) |
| Test duration per axis | 10 min. |
| Test directions | X, Y and Z axes |
| Monitoring of contact faults and interruptions | Passed |
| Voltage drop measurement before and after each axis | Passed |
| Simulated service life test through increased levels of noise-like oscillations | Test passed according to Section 9 of the standard |
| Frequency | f1 = 5 Hz to f2 = 150 Hz |
| Acceleration | 0.572g (highest test level used for all axes) |
| Test duration per axis | 5 h |
| Test directions | X, Y and Z axes |
| Extended testing: Monitoring of contact faults and interruptions | Passed |
| Extended testing: Voltage drop measurement before and after each axis | Passed |
| Shock test | Test passed according to Section 10 of the standard |
| Shock pulse form | Half sine |
| Acceleration | 5g (highest test level used for all axes) |
| Shock duration | 30 ms |
| Number of shocks (per axis) | 3 pos. und 3 neg. |
| Test directions | X, Y and Z axes |
| Extended testing: Monitoring of contact faults and interruptions | Passed |
| Extended testing: Voltage drop measurement before and after each axis | Passed |
| Vibration and shock stress for rolling stock equipment | Passed |
Commercial data
| Product Group | 22 (TOPJOB S) |
|---|---|
| PU (SPU) | 50 pcs |
| Packaging type | box |
| Country of origin | DE |
| GTIN | 4045454369286 |
| Customs tariff number | 85369010000 |
Product Classification
| UNSPSC | 39121410 |
|---|---|
| eCl@ss 10.0 | 27-14-11-27 |
| eCl@ss 9.0 | 27-14-11-27 |
| ETIM 9.0 | EC000903 |
| ETIM 10.0 | EC000903 |
| ECCN | NO US CLASSIFICATION |
Environmental Product Compliance
| CAS-No. | 7439-92-1, 79-94-7 |
|---|---|
| REACH Candidate List Substance | 2,2',6,6'-tetrabromo-4,4'-isopropylidenediphenol, Lead |
| RoHS Compliance Status | Compliant,With Exemption |
| RoHS Exemption | 7(a) |
| SCIP notification number (Austria) | ff067eec-c0eb-4f8b-834b-995f7c5c7e33 |
| SCIP notification number (Belgium) | a400b970-ca3c-4668-8786-39cb673f2e96 |
| SCIP notification number (Bulgaria) | 329f5e80-00db-4e75-bcc5-1740123ec36a |
| SCIP notification number (Czech Republic) | 13f2697e-f113-44bb-a3ab-238cb8c192a0 |
| SCIP notification number (Denmark) | 5af5dde0-a3d4-4fe4-ab1e-038feed26c9e |
| SCIP notification number (Finland) | 71cd3f7e-b5c6-48e8-ac73-689e8dc0a50c |
| SCIP notification number (France) | d7082c95-a3be-45fa-8c6b-b55c45d38383 |
| SCIP notification number (Germany) | 3d626507-5837-42bd-ac0c-e7e5d85087f5 |
| SCIP notification number (Hungary) | 62a16d0c-8eb3-4b6d-a3e6-110d7cfc04ea |
| SCIP notification number (Italy) | 2c909865-0bad-4628-af81-44b491db7bda |
| SCIP notification number (Netherlands) | 19689ef4-4387-44d1-a1bc-b3401b60c653 |
| SCIP notification number (Poland) | ec95b760-47c5-4a00-b13b-0a6260947e48 |
| SCIP notification number (Romania) | 2b7bfbde-8f45-4cd5-944c-1d487fee344b |
| SCIP notification number (Sweden) | 844c3bc8-a506-426e-868d-2a0924ced4ed |

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.