Fast delivery within 72 Hours
Keyence CZ-V21A
Amplifier Unit, Main Unit, NPN. CZ-V21A. Series: RGB Digital Fiberoptic Sensors. Series code: CZ-V20 series
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Amplifier Unit, Main Unit, NPN. CZ-V21A. Series: RGB Digital Fiberoptic Sensors. Series code: CZ-V20 series
Specification
| Model Name | Amplifier Unit, Main Unit, NPN |
|---|---|
| Model Code | CZ-V21A |
| Series Title | RGB Digital Fiberoptic Sensors |
| Series Code | CZ-V20 series |
| Data Sheet URL | https://www.keyence.com/download/download/confirmation/?dlSeriesId=WS_SR_cz_v20&dlModelId=PM_142V21A&dlSiteId=1&dlLanguageId=en-US&dlLangType=en-US |
| CAD URL | https://www.keyence.com/products/sensor/photoelectric/cz-v20/downloads/?mode=cd&modelId=PM_142V21A |
| Manuals URL | https://www.keyence.com/products/sensor/photoelectric/cz-v20/downloads/?mode=ma&modelId=PM_142V21A |
| Model | CZ-V21A*1 |
| Output | NPN output |
| Main unit/expansion unit | Main unit |
| Response time | 200 µs (HIGH SPEED) /1 ms (FINE) /4 ms (TURBO) /8 ms (SUPER) |
| Control output | NPN open-collector x 4 channels, 40 VDC max., Up to 100 mA for one output, Up to 200 mA in total of 4 outputs, Residual voltage: 1.0 V max.*2 |
| Protection circuit | Reverse-polarity protection, overcurrent protection, surge absorber |
| External tuning input, external bank switch input (C/C + I-mode), external shift input (super I-mode) | Input time: 20 ms min. |
| Timer function | Timer OFF/OFF-delay/ON-delay/One-shot, Timer time: 1 to 1000 ms adjustable (for each bank respectively) |
| Unit expansion | Up to 3 units (4 units total including the main unit) |
| Number of interference prevention units | 0 for HIGH SPEED; 2 for FINE/TURBO/SUPER |
| Rating - Power voltage | 24 VDC, Ripple (P-P) 10 % or less |
| Rating - Power consumption | Normal mode: 1.5 W (62.5 mA or less), Eco-mode: 1 W (42.0 mA or less) |
| Environmental resistance - Ambient temperature | -10 to +55 °C 14 to 131 °F (No freezing)*3 |
| Environmental resistance - Vibration resistance | 10 to 55 Hz, Double amplitude 1.5 mm 0.06″, 2 hours in each of the X, Y, and Z axis |
| Material | Housing, cover: Polycarbonate |
| Accessories | Mounting Fittings |
| Weight | Approx. 110 g |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Keyence CZ-V21A” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.