Fast delivery within 72 Hours
Keyence CL-P070G
Optical unit (70 mm・Focused spot type・Export Control Products). CL-P070G. Series: Confocal Displacement Sensor. Series code: CL-3000 series
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
Optical unit (70 mm・Focused spot type・Export Control Products). CL-P070G. Series: Confocal Displacement Sensor. Series code: CL-3000 series
Specification
| Model Name | Optical unit (70 mm・Focused spot type・Export Control Products) |
|---|---|
| Model Code | CL-P070G |
| Series Title | Confocal Displacement Sensor |
| Series Code | CL-3000 series |
| Data Sheet URL | https://www.keyence.com/download/download/confirmation/?dlSeriesId=WS_SR57333&dlModelId=PM_261P70G&dlSiteId=1&dlLanguageId=en-US&dlLangType=en-US |
| CAD URL | https://www.keyence.com/products/measure/laser-1d/cl-3000/downloads/?mode=cd&modelId=PM_261P70G |
| Manuals URL | https://www.keyence.com/products/measure/laser-1d/cl-3000/downloads/?mode=ma&modelId=PM_261P70G |
| Model | CL-P070G |
| Type | Optical unit |
| Head | CL-P070 *1 |
| Reference distance | 70 mm 2.76″ |
| Reference measurement range - Measurement range | ±10 mm ±0.39″ |
| Reference measurement range - Linearity | ±2.0 μm ±0.000079″ *2 |
| High precision measurement range - Measurement range | ±3.0 mm ±0.12″ |
| High precision measurement range - Linearity | ±1.9 μm ±0.000075″ *2 |
| Resolution | 0.025 μm 0.000001″ *3 |
| Spot diameter | ø50 μm ø0.0020″ |
| Laser class | Class I |
| Sampling cycle | 100/200/500/1000 μs (Adjustable 4-stage) |
| Environmental resistance - Enclosure rating | IP67 (IEC60529) |
| Environmental resistance - Ambient light | Target surface illuminance: 30000 lux (Incandescent lamp) |
| Environmental resistance - Ambient temperature | 0 to 50°C 32 to 122°F |
| Environmental resistance - Relative humidity | 85% RH or less (no condensation) |
| Environmental resistance - Vibration resistance | 10 to 57 Hz, double amplitude 1.5 mm 0.06″; 2 hours each for X, Y, and Z axes |
| Environmental resistance | 10 to 57 Hz, double amplitude 0.3 mm 0.01″; 2 hours each for X, Y, and Z axes |
| Environmental resistance - Shock resistance | 15 G, 6 ms |
| Temperature characteristic - Head | 0.005% of F.S./°C |
| Temperature characteristic - Optical unit | 0.015% of F.S./°C |
| Material - Head | Front: SUS, Rear: Aluminum |
| Material - Optical unit | Polycarbonate |
| Weight - Head | Approx. 280 g 9.88 oz |
| Weight - Optical unit | Approx. 1600 g 3.53 lb |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Keyence CL-P070G” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.