Fast delivery within 72 Hours
Danfoss (Drives) 02-171135
MRV6-16-D-0, MRV6-16-D-0 – 02-171135
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
MRV6-16-D-0, MRV6-16-D-0 – 02-171135
Specification
| Actuation Option | None |
|---|---|
| Adjustment Type | Lever (3-position detent) |
| Brand | Vickers by Danfoss |
| Cavity | C-16-4 |
| Detent Option | Yes |
| Flow Rate Gpm | 3.00 |
| Flow Rate Lpm | 11.000 |
| Fluid Compatibility | MIL-H-5606, SAE10, SAE20, etc |
| Function | Manual semi-rotary valve |
| Housing | No |
| Housing Material | None |
| Installation Type | Screw-in Cartridge |
| Leakage | 328 cc/min |
| Model Code 1 | MRV6-16-D-0 |
| Number Of Housing Ports | 4 |
| Number Of Valve Ports | 4 |
| Operating Temperature | -40 C to 120 C (-40 to 248 F) |
| Operation | Direct acting |
| Port Size | None |
| Port Type | Cartridge Only |
| Pressure Rating Bar | 350.00 |
| Pressure Rating Psi | 5000.00 |
| Product Height In | 5.000 |
| Product Height Mm | 127.000 |
| Product Length In | 7.000 |
| Product Length Mm | 177.800 |
| Product Width In | 1.875 |
| Product Width Mm | 47.625 mm |
| Recommended Filtration Level | 18/16/13 |
| Seal Type | Buna-N |
| Style | 4-Way 3-Position |
| Torque Into Aluminium Cavity | 108-122 Nm |
| Torque Into Steel Cavity | 136-149 Nm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Danfoss (Drives) 02-171135” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.