Fast delivery within 72 Hours
Danfoss (Drives) 02-167119
SV4-10-3M-6T-115AG, SV4-10-3-M-6T-115AG – 02-167119
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
SV4-10-3M-6T-115AG, SV4-10-3-M-6T-115AG – 02-167119
Specification
| Brand | Vickers by Danfoss |
|---|---|
| Cavity | C-10-3 |
| Coil Series | J Series |
| Coil Termination | DIN 43650 |
| Diode | No |
| Flow Rate Gpm | 6.00 |
| Flow Rate Lpm | 23.000 |
| Fluid Compatibility | MIL-H-5606, SAE10, SAE20, etc |
| Function | Solenoid Valve |
| Housing | Yes |
| Housing Material | Aluminum |
| Installation Type | Screw-in Cartridge |
| Leakage | 164 cm3 /min (10 in3 /min) max @ 210 bar |
| Model Code 1 | SV4-10-3-M-6T-115AG |
| Number Of Housing Ports | 3 |
| Number Of Valve Ports | 3 |
| Operating Temperature | -40 C to 120 C (-40 to 248 F) |
| Operation | Electrically operated |
| Override Type | None |
| Port Size | 3/8″ |
| Port Type | SAE |
| Pressure Rating Bar | 210.00 |
| Pressure Rating Psi | 3000.00 |
| Product Height In | 5.970 |
| Product Height Mm | 151.638 |
| Product Length In | 2.970 |
| Product Length Mm | 75.438 |
| Product Width In | 2.000 |
| Product Width Mm | 50.800 mm |
| Recommended Filtration Level | 18/16/13 |
| Seal Type | Buna-N |
| Special Features | None |
| Style | 3-Way 2-Position, Spool |
| Torque Into Aluminium Cavity | 47-54 Nm |
| Voltage | 115 V |
| Voltage Type | AC |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Danfoss (Drives) 02-167119” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.