Fast delivery within 72 Hours
Danfoss (Drives) 02-166050
MPV2-10-T-0, MPV2-10-T-0 – 02-166050
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
MPV2-10-T-0, MPV2-10-T-0 – 02-166050
Specification
| Actuation Option | None |
|---|---|
| Adjustment Type | Stem Only |
| Brand | Vickers by Danfoss |
| Cavity | C-10-2 |
| Detent Option | No |
| Flow Rate Gpm | 12.00 |
| Flow Rate Lpm | 45.000 |
| Fluid Compatibility | MIL-H-5606, SAE10, SAE20, etc |
| Function | Directional/Relief/Flow Valves |
| Housing | No |
| Housing Material | None |
| Installation Type | Screw-in Cartridge |
| Leakage | 5 dpm/min |
| Model Code 1 | MPV2-10-T-0 |
| Number Of Housing Ports | 2 |
| Number Of Valve Ports | 2 |
| Operating Temperature | -40 C to 120 C (-40 to 248 F) |
| Operation | Direct acting |
| Port Size | None |
| Port Type | Cartridge Only |
| Pressure Rating Bar | 210.00 |
| Pressure Rating Psi | 3000.00 |
| Product Height In | 1.650 |
| Product Height Mm | 41.910 |
| Product Length In | 2.700 |
| Product Length Mm | 68.580 |
| Product Width In | 1.650 |
| Product Width Mm | 41.910 mm |
| Recommended Filtration Level | 18/16/13 |
| Seal Type | Buna-N |
| Style | 2-Way 2-Position NC |
| Torque Into Aluminium Cavity | 47-54 Nm |
| Torque Into Steel Cavity | 60 Nm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Danfoss (Drives) 02-166050” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.