Fast delivery within 72 Hours
Danfoss (Drives) 02-166017
MRV3-10-D2-6T, MRV3-10-D2-6T – 02-166017
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
MRV3-10-D2-6T, MRV3-10-D2-6T – 02-166017
Specification
| Actuation Option | None |
|---|---|
| Adjustment Type | Lever (2-position detent) |
| Brand | Vickers by Danfoss |
| Cavity | C-10-3 |
| Detent Option | Yes |
| Flow Rate Gpm | 6.00 |
| Flow Rate Lpm | 23.000 |
| Fluid Compatibility | MIL-H-5606, SAE10, SAE20, etc |
| Function | Manual semi-rotary valve |
| Housing | Yes |
| Housing Material | Aluminum |
| Installation Type | Screw-in Cartridge |
| Leakage | 328 cc/min |
| Model Code 1 | MRV3-10-D2-6T |
| Number Of Housing Ports | 3 |
| Number Of Valve Ports | 3 |
| Operating Temperature | -40 C to 120 C (-40 to 248 F) |
| Operation | Direct acting |
| Port Size | 3/8″ |
| Port Type | SAE |
| Pressure Rating Bar | 210.00 |
| Pressure Rating Psi | 3000.00 |
| Product Height In | 3.700 |
| Product Height Mm | 93.980 |
| Product Length In | 2.970 |
| Product Length Mm | 75.438 |
| Product Width In | 2.000 |
| Product Width Mm | 50.800 mm |
| Recommended Filtration Level | 18/16/13 |
| Seal Type | Buna-N |
| Style | 3-Way 2-Position |
| Torque Into Aluminium Cavity | 47-54 Nm |
| Torque Into Steel Cavity | 68-75 Nm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Danfoss (Drives) 02-166017” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.