Fast delivery within 72 Hours
Danfoss (Drives) 02-163503
SV3-20V-0-16H-115AG, SV3-20-V-O-16H-115A-G – 02-163503
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
SV3-20V-0-16H-115AG, SV3-20-V-O-16H-115A-G – 02-163503
Specification
| Brand | Vickers by Danfoss |
|---|---|
| Cavity | C-20-2 |
| Coil Series | J Series |
| Coil Termination | DIN 43650 |
| Diode | No |
| Flow Rate Gpm | 60.00 |
| Flow Rate Lpm | 227.000 |
| Fluid Compatibility | MIL-H-5606, SAE10, SAE20, etc |
| Function | Solenoid Valve |
| Housing | Yes |
| Housing Material | Aluminum |
| Installation Type | Screw-in Cartridge |
| Model Code 1 | SV3-20-V-O-16H-115A-G |
| Number Of Housing Ports | 2 |
| Number Of Valve Ports | 2 |
| Operating Temperature | -40 C to 120 C (-40 to 248 F) |
| Operation | Electrically operated |
| Override Type | None |
| Port Size | 1″ |
| Port Type | SAE |
| Pressure Rating Bar | 210.00 |
| Pressure Rating Psi | 3000.00 |
| Product Height In | 4.000 |
| Product Length In | 7.000 |
| Product Length Mm | 177.800 |
| Product Width In | 3.250 |
| Product Width Mm | 82.550 mm |
| Recommended Filtration Level | 18/16/13 |
| Seal Type | Viton |
| Special Features | None |
| Style | 2-Way, 2-Position, Poppet, NO |
| Torque Into Aluminium Cavity | 128-155 Nm |
| Voltage | 115 V |
| Voltage Type | AC |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Danfoss (Drives) 02-163503” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.