Fast delivery within 72 Hours
Danfoss (Drives) 02-145353
CG5 060A B M U B5 100, CG5060ABMUB5100 – 02-145353
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
CG5 060A B M U B5 100, CG5060ABMUB5100 – 02-145353
Specification
| Actuation Type | Solenoid operated |
|---|---|
| Adjustment Range | 8.5-70 bar (125-1000 psi) |
| Adjustment Type | Wrench |
| Brand | Vickers by Danfoss |
| Coil Voltage | 115-120VAC60Hz/110VAC50Hz |
| Design Series | 100 Series |
| Drain | Internal |
| Electrical Connection | ISO4400 (Din 43650) Connector |
| Flow Rate Lpm | 227.0 |
| Flow Rate Usgpm | 60.0 |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 Micron |
| Fluid Compatibility | Petroleum oils |
| Gauge Port Thread | 0.4375-20 UNF-2B |
| Interface | 1.0625-12 UF-2B |
| Leakage | Standard |
| Manual Override | Plain |
| Maximum Pressure Bar | 210 |
| Maximum Pressure Psi | 3000 |
| Model Code 1 | CG5060ABMUB5100 |
| Performance | Standard |
| Product Height In | 9.650 |
| Product Height Mm | 245.110 |
| Product Length In | 5.750 |
| Product Length Mm | 146.050 |
| Product Width In | 2.810 |
| Product Width Mm | 71.374 mm |
| Remote Control | Yes |
| Seal Material | Nitrile |
| Size | Size 06 |
| Special Feature | None |
| Spring Arrangement | Spring offset |
| Stage | Two stage |
| Tank Pressure Bar | 100 |
| Tank Pressure Psi | 1450 |
| Valve Mount Type | Subplate mounted |
| Valve Type | Pilot operated relief valve |
| Working Temperature Max C | 68 |
| Working Temperature Max F | 155 |
| Working Temperature Min C | -20 |
| Working Temperature Min F | -4 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Danfoss (Drives) 02-145353” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.