Fast delivery within 72 Hours
Danfoss (Drives) 02-135947
CT5 060A F M FTWL B5 100, CT5060AFMFTWLB5100 – 02-135947
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
CT5 060A F M FTWL B5 100, CT5060AFMFTWLB5100 – 02-135947
Specification
| Adjustment Range | 100-210 bar (1500-3000 psi) |
|---|---|
| Brand | Vickers by Danfoss |
| Coil Voltage | 115-120VAC60Hz/110VAC50Hz |
| Design Series | 100 Series |
| Model Code 1 | CT5060AFMFTWLB5100 |
| Product Height In | 9.540 |
| Product Height Mm | 242.316 |
| Product Length In | 5.770 |
| Product Length Mm | 146.558 |
| Product Width In | 3.280 |
| Product Width Mm | 83.312 mm |
| Size | Size 06 |
| Valve Mount Type | NPTF threads |
| Valve Type | Pilot operated relief valve |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Danfoss (Drives) 02-135947” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.