Fast delivery within 72 Hours
Danfoss (Drives) 02-127440
CG5-060A-B-M-FW-B5-100, CG5060ABMFWB5100 – 02-127440
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
CG5-060A-B-M-FW-B5-100, CG5060ABMFWB5100 – 02-127440
Specification
| Actuation Type | Solenoid operated |
|---|---|
| Adjustment Range | 8.5-70 bar (125-1000 psi) |
| Adjustment Type | Screw with locknut |
| Brand | Vickers by Danfoss |
| Coil Voltage | 110 VAC 50Hz/120 VAC 60Hz |
| Design Series | 100 Series |
| Electrical Connection | Flying lead 1/2″ NPT housing |
| Flow Rate Lpm | 227.0 |
| Flow Rate Usgpm | 60.0 |
| Fluid Cleanliness | 19/17/14 Micron |
| Fluid Compatibility | Petroleum oils |
| Hi Vent Spring | No |
| Indicator Light | No |
| Manual Override | Plain |
| Maximum Pressure Bar | 210 |
| Maximum Pressure Psi | 3000 |
| Model Code 1 | CG5060ABMFWB5100 |
| Performance | Standard |
| Product Height In | 9.650 |
| Product Height Mm | 245.110 |
| Product Length In | 5.750 |
| Product Length Mm | 146.050 |
| Product Width In | 2.810 |
| Product Width Mm | 71.374 mm |
| Seal Material | Nitrile |
| Size | Size 06 |
| Special Feature | None |
| Spring Arrangement | Spring offset |
| Stage | Two stage |
| Tank Pressure Bar | 155 |
| Tank Pressure Psi | 2250 |
| Valve Mount Type | Subplate/manifold mounted |
| Valve Type | Pilot operated relief valve |
| Working Temperature Max C | 70 |
| Working Temperature Max F | 158 |
| Working Temperature Min C | -20 |
| Working Temperature Min F | -4 |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Danfoss (Drives) 02-127440” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.