Fast delivery within 72 Hours
Danfoss (Drives) 02-113038
FDC1-16-12T-88, FDC1-16-12T-88 – 02-113038
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
FDC1-16-12T-88, FDC1-16-12T-88 – 02-113038
Specification
| Adjustment Type | No Operator |
|---|---|
| Brand | Vickers by Danfoss |
| Cavity | C-16-4 |
| Flow Rate Gpm | 47.000 |
| Flow Rate Lpm | 178.00 |
| Fluid Compatibility | MIL-H-5606, SAE10, SAE20, etc |
| Function | Flow Divider Combiner |
| Housing | Yes |
| Housing Material | Aluminum |
| Installation Type | Line Mounted |
| Maximum Flow Rate Lpm | 178.00 |
| Minimum Flow Rate Gpm | 47.000 |
| Minimum Flow Rate Lpm | 178.00 |
| Model Code 1 | FDC1-16-12T-88 |
| Number Of Housing Ports | 4 |
| Number Of Valve Ports | 4 |
| Operating Temperature | -40 C to 120 C (-40 to 248 F) |
| Port Size | 3/4″ |
| Port Type | SAE |
| Pressure Rating Bar | 210.00 |
| Pressure Rating Psi | 3000.00 |
| Product Height In | 5.560 |
| Product Height Mm | 141.224 |
| Product Length In | 4.000 |
| Product Length Mm | 101.600 |
| Product Width In | 1.500 |
| Product Width Mm | 38.100 mm |
| Rec Filtration Level | 18/16/13 |
| Seal Type | Buna-N |
| Special Features | None |
| Spool Seal | No |
| Style | Spool |
| Torque Alu Cavity | 108-122 Nm |
| Torque Steel Cavity | 139-149 Nm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Danfoss (Drives) 02-113038” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.