Fast delivery within 72 Hours
Danfoss (Drives) 02-112965
PTS1-10-V-0-80, PTS1-10-V-0-80 – 02-112965
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
PTS1-10-V-0-80, PTS1-10-V-0-80 – 02-112965
Specification
| Actuation Option | None |
|---|---|
| Adjustment Type | None |
| Brand | Vickers by Danfoss |
| Cavity | C-10-4 |
| Detent Option | No |
| Flow Rate Gpm | 8.00 |
| Flow Rate Lpm | 30.000 |
| Fluid Compatibility | MIL-H-5606, SAE10, SAE20, etc |
| Function | Pilot to shift valve |
| Housing | No |
| Installation Type | Screw-in Cartridge |
| Leakage | 164 cc/min |
| Model Code 1 | PTS1-10-V-0-80 |
| Number Of Valve Ports | 4 |
| Operating Temperature | -40 C to 120 C (-40 to 248 F) |
| Operation | Pilot operated |
| Port Type | Cartridge Only |
| Pressure Rating Bar | 210.00 |
| Pressure Rating Psi | 3000.00 |
| Product Height In | 1.000 |
| Product Height Mm | 25.400 |
| Product Length In | 3.190 |
| Product Length Mm | 81.026 |
| Product Width In | 1.000 |
| Product Width Mm | 25.400 mm |
| Recommended Filtration Level | 18/16/13 |
| Seal Type | Buna-N |
| Style | 3-Way 2-Position |
| Torque Into Aluminium Cavity | 47-54 Nm |
| Torque Into Steel Cavity | 68-75 Nm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Danfoss (Drives) 02-112965” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.