Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff ZK2000-6100-6xxx
M12, plug, straight, male, 4-pin, A-coded – open
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
M12, plug, straight, male, 4-pin, A-coded – open
Specification
| Shielding | no |
|---|---|
| Installation Size | open end |
| Connector Type | plug |
| Contact Type | male |
| Number Of Positions (Face) | 4-wire |
| Coding | A‑coded |
| Rated Current | 4 A at 40°C (according to IEC 61076-2-101) |
| Rated Voltage | 250 V (according to IEC 61076-2-101) |
| Recommended Torque, Nut | 0.6 Nm |
| Mating Cycles | ≥ 100 (according to IEC 60512-9a) |
| Cross Section | 4 x 0.5 mm² (AWG20) |
| Use | capable of torsion and drag-chain suitable |
| Material Jacket | PUR (polyurethane) |
| Outer Cable Diameter | 6.0 mm ± 0.2 mm (“0.23622 ± 0.0079”) |
| Min. Bending Radius, Moved | 7.5 x outer cable diameter |
| Min. Bending Radius, Fixed Installation | 4 x outer cable diameter |
| Max. Number Of Cycles | 10 million |
| Jacket Color | black |
| A1 | 49.00 mm |
| A2 | 14.50 mm |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff ZK2000-6100-6xxx” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.