Fast delivery within 72 Hours
Beckhoff ZK2000-3132-0000
M8, plug, straight, male, 4-pin, A‑coded – M8, socket, straight, female, 4-pin
Request for Quote
Shipping & Delivery
-
Courier delivery
Our courier will deliver to the specified address
5-6 Days
From €20
-
DHL Courier delivery
DHL courier will deliver to the specified address
2-3 Days
From €40
-
Warranty 1 year
-
Free 30-Day returns
Description
M8, plug, straight, male, 4-pin, A‑coded – M8, socket, straight, female, 4-pin
Specification
| Shielding | no |
|---|---|
| Installation Size | M8 |
| Connector Type | socket |
| Contact Type | female |
| Number Of Positions (Face) | 4-pin |
| Coding | A‑coded |
| Rated Current | 4 A at 40°C (leaning on IEC 61076-2-104) |
| Rated Voltage | 30 V (according to IEC 61076-2-104) |
| Recommended Torque, Nut | 0.4 Nm |
| Mating Cycles | ≥ 100 (according to IEC 60512-9a) |
Customer Reviews
Rated 0 out of 5
0 reviews
Rated 5 out of 5
0
Rated 4 out of 5
0
Rated 3 out of 5
0
Rated 2 out of 5
0
Rated 1 out of 5
0
Be the first to review “Beckhoff ZK2000-3132-0000” Cancel reply

Reviews
Clear filtersThere are no reviews yet.